artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Słupsk - miasto, które zaskakuje
  fot. pixabay.com Słupsk - miasto, które zaskakuje

Słupsk - miasto, które zaskakuje

Czas czytania 3 minuty

Otwarty na Bałtyk, ozdobiony malowniczą rzeką Słupią, z licznymi zabytkami - miasto Słupsk jest niezwykle atrakcyjnym miejscem na mapie Pomorza. Warto zatrzymać się tu na dłużej podczas wakacyjnych wyjazdów kamperem po polskim wybrzeżu.

Słupsk jest jednym z piękniejszych miast na Pomorzu Środkowym. Uważany jest, całkiem słusznie, za perełkę turystyczną regionu. Turyści mogą tu podziwiać wspaniałą przyrodę, oglądać interesujące zabytki i historyczne miejsca. Atrakcji miasta dopełnia rozwiniętą infrastruktura turystyczna.

Słupsk to ponad 700-letnie miasto, nad którym dumnie góruje gotycki Zamek Książąt Pomorskich z odrestaurowanymi spichlerzem Richtera, młynem i Bramą Młyńską.

Nie sposób nie wspomnieć o historii Słupska, która sięga czasów tworzenia polskiej państwowości. Tu niegdyś panował ród Gryfitów, związany z historią tego miasta. W tym nadmorskim mieście oczywiście mamy szansę zobaczyć wiele wspaniałych zabytków, oprócz zamku to m.in. ratusz z okazałymi witrażami.

Do najważniejszych zabytków Słupska należą: ratusz miejski, gotyckie kościoły: mariacki z krzywą wieżą, św. Jacka, Zamek Książąt Pomorskich, najstarsza czynna winda w Europie, największa na świecie kolekcja prac plastycznych Witkacego i witkacjanów.

W centrum można również podziwiać zabytkowe kamienice z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

To właśnie tu możecie zobaczyć największą na świecie kolekcję obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum Pomorza Środkowego zgromadziło ponad 250 portretów, obrazów i rysunków Witkacego, które możemy oglądać w odrestaurowanym Białym Spichlerzu.

ReklamaSłupsk - miasto, które zaskakuje 1
Będąc w Słupsku, koniecznie zajrzyjcie również do budynku Domu Towarowego przy Placu Zwycięstwa. Tam zobaczycie prawdziwy zabytek techniki – najstarszą czynną windę w Europie.

Warto do tego dodać, że Słupsk znajduje się niemal w centrum turystycznie regionu Pomorza Środkowego, leżąc tuż obok miejscowości wypoczynkowych (Jarosławiec, Ustka, Rowy, Łeba).

Uroku miastu i jego okolicom nadaje również Park Krajobrazowy Dolina Słupi. Tu możemy także zwiedzać region poruszając się szlakami o nazwach: „Kraina w Kratę” oraz „Szlak Elektrowni Wodnych” na rzece Słupi.

Słupsk tętni również przez cały rok kulturą, sztuką i rozrywką. W mieście ma miejsce wiele znanych festiwali o randze ogólnopolskiej: Festiwal Pianistyki Polskiej, Komeda Jazz Festival, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Kultury Wschodu „Mundus Orientalis”, Schaefferiada, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”.

Jeśli więc podróżujecie kamperem po polskim wybrzeżu i na Waszej trasie pojawi się Słupsk, koniecznie warto tu zajrzeć, dla wielu atrakcji historycznych, kulturalnych, rozrywkowych oraz przyrodniczych. Z pewnością Słupskiej się nie rozczarujecie.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News