artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
  fot. Wikipedia Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Jeżeli jesteście miłośnikami zabytkowej kolei po prostu nie możecie tego miejsca pominąć podczas swojej podróży po Małopolsce. W skansenie w Chabówce zobaczycie wiele historycznych już parowozów.

Skansen otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. XX wieku, Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji.

Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów.

Wszystkie pojazdy muszą, zgodnie z przepisami, mieć przeprowadzane naprawy i przeglądy, dlatego należy sprawdzić w opisie pojazdu czy jest aktualnie sprawny czy w naprawie.

Do obsługi czynnych parowozów pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska.

Lokalizacji Skansenu w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszej linii kolejowych w Polsce z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową.

Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro. Dzięki temu Skansen w Chabówce może na bieżąco realizować zamówienia na uruchamianie pociągów retro z programem dostosowanym do potrzeb Klienta, oraz wynajmować tabor do realizacji zdjęć filmowych zgodnie z realiami historycznymi.

To właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji filmów pt. „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Sława i Chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Aryjska Para”, „Karol”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Doktor Halina” (Teatr TVP), „Wichry Kołymy”, „Historia Roja”, „Syberiada”, „Bilet na Księżyc”, „Panie Dulskie”, Szpiedzy w Warszawie”, „Zimna Wojna”, „Piłsudski”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!