artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Skansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach
  fot. Wikipedia Skansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach

Skansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach

Czas czytania 3 minuty

To niezwykle ciekawa ekspozycja, którą można obejrzeć, jeśli będziecie w okolicach Tarnowskich Gór. Znajduje się tu oryginalne muzeum, w którym będziemy mogli poznać dawne maszyny parowe. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce.

Chociaż dziś trudno w to uwierzyć, kilkaset lat temu wszystkie urządzenia – pociągi, maszyny, a nawet pierwsze samochody, napędzała…para buchająca z komina. To właśnie ta technologia zrewolucjonizowała nasze społeczeństwo i pchnęło nas na drogę szybkiego rozwoju technologicznego.

Po parowych maszynach dziś właściwie nie pozostał już żaden ślad. Zostały wyparte przez silniki spalinowe oraz maszyny zasilane energię elektryczną.

Są jednak miejsca, także w Polsce, gdzie kultywuje się tradycje i nadal podtrzymuje „przy życiu” dawne maszyny napędzane parą.

Dlatego podróżując swoim kamperem po drogach w okolicach Tarnowskich Gór, warto zwiedzić Skansen Maszyn Parowych, który wchodzi w skład Zabytkowej Kopalni Srebra.

W tym niezwykłym muzeum możemy obejrzeć kilkadziesiąt eksponatów, których cechą charakterystyczną jest to, że działały dzięki parze wytwarzanej z kotłów. Obejrzymy tu m.in małą kolejkę skansenową, rozmaite maszyny parowe oraz parowozy, które kiedyś królowały na torach całego świata.

To jednak nie wszystko. Możemy również zobaczyć rozmaite urządzenia, jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.

ReklamaSkansen maszyn parowych w Tarnowskich Górach 1
O wielu z nich pewnie nawet nigdy nie słyszeliście, a jednak nie tylko istnieją, ale również nada działają.

No tak, ale czy w tym skansenie maszyn parowych, możemy tylko te urządzenia z nostalgią oglądać czy tylko dotknąć? Niekoniecznie. Mamy tu możliwość przejazdu niewielką kolejką, którą – oczywiście – napędza parowa ciuchcia. Pociąg to kilka wagoników, mogących pomieścić do 25 osób.

Kolejką parową objedziemy cały skansen i będziemy mogli z jej wagoników obejrzeć wszystkie zgromadzone tu eksponaty. Z pewnością takie zwiedzanie Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach przypadnie do gustu najmłodszym podróżnikom, a i dorosłym dostarczy ciekawych wrażeń.

Obok Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach znajduje się również Zabytkowa Kopalnia Srebra, która znajduje się na liście zabytków UNESCO. Natomiast w Parku Repeckim natkniemy się na Sztolnię Czarnego Pstrąga, również umieszczonego na liście zabytków UNESCO.

Jeśli więc już zajedziemy naszym kamperem do Tarnowskich Gór, warto zwiedzić zarówno skansen maszyn parowych, jak również kopalnię srebra i słynną sztolnię Czarnego Pstrąga. Będzie to, szczególnie dla dzieci niezwykła podróż edukacyjna.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News