artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Skamieniałe miasto w Małopolsce
  fot. flickr.com Skamieniałe miasto w Małopolsce

Skamieniałe miasto w Małopolsce

Skamieniałe miasto to jedna z niesamowitych atrakcji i osobliwości Pogórza Karpackiego – rezerwat, gdzie w pięknym lesie na wzniesieniach można podziwiać duże piaskowcowe, skały o fantazyjnych kształtach.

Jako zabytek przyrody obszar objęto ochroną już w 1932 roku, a rezerwatem stał się kilkadziesiąt lat później, w 1974 roku. Niezwykle urokliwe miejsce znajduje się jeszcze w granicach miejscowości Ciężkowice, 700 metrów od jego centrum (przy drodze z Tarnowa do Gorlic i Krynicy).

Skały, które przybrały swe kształty pod wpływem erozji noszą ciekawe nazwy. Oprócz strzegącej wejścia Czarownicy z ogromnym haczykowatym nosem jest też Ratusz, Baszta, Maczuga, Piramida, Borsuk.

Jedną ze skalnych grup nazwano Grunwaldem, na pamiątkę największej wiktorii w dziejach Polski. W pobliżu rezerwatu znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce: maciupeńki, bo 70-metrowy Wąwóz Czarownic. Ze skalnego miasta prowadzi do niego szlak. Największą atrakcją tego wąwozu jest wodospad, całkiem pokaźny, tworzący w zimie fantastyczną lodową ścianę, która wiosną z impetem spada w dół.

Rezerwat Skamieniałe Miasto nie jest zamykany, dlatego można zwiedzać to miejsce o każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku.

Teren ten możemy zwiedzać, korzystając z czterech szlaków.

Trasa nr 1.

Głównym szlakiem z parkingu na Skałkę z krzyżem i z powrotem.

Długość trasy: 2,5 km

Czas przejścia: ok. 1 godz. 30 min.

Trasa: Parking – Warownie – Borsuk – Piramidy – Baszta Paderewskiego – Skałka z krzyżem (powrót tym samym szlakiem).

ReklamaSródtekstowy YT PC
Trasa nr 2.

Rez. Skamieniałe Miasto (wszystkie skały rezerwatu).

Długość trasy: 3 km

Czas przejścia: ok. 1 godz. 45 min.

Trasa: Parking – Grunwald – Warownie – Borsuk – Piramidy – Baszta Paderewskiego – Skałka z krzyżem – Szlak Nietoperza – kładka – Ratusz – Czarownica – kładka – parking.

Trasa nr 3.

Rez. Skamieniałe Miasto (wszystkie skały rezerwatu) + Wąwóz Czarownic.

Długość trasy: 4,5 km

Czas przejścia: ok. 2 godz. 30 min.

Trasa: Parking – Grunwald – Warownie – Borsuk – Piramidy – Baszta Paderewskiego – Skałka z krzyżem – Wąwóz Czarownic – Skałka z krzyżem – Szlak Nietoperza – kładka – Ratusz – Czarownica – kładka – parking.

Trasa nr 4.

Skamieniałe Miasto – Wąwóz Czarownic – rynek w Ciężkowicach.

Długość trasy: 4,5 km

Czas przejścia: ok. 2 godz. 30 min.

Trasa: Parking – Grunwald – Warownie – Borsuk – Piramidy – Baszta Paderewskiego – Skałka z krzyżem – Wąwóz Czarownic – rynek w Ciężkowicach – parking.

Skamieniałe Miasto to miejsce, do którego łatwo trafić. Najwięcej osób korzystając z własnego środka transportu przyjeżdża tutaj – zatrzymując się na parkingu przed wejściem do Skamieniałego Miasta (ul. Krynicka).

Parking ten znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 977 na odcinku Ciężkowice – Zborowice. Niewielki parking znajduje się również na odcinku Ciężkowice (rynek) – Staszkówka (ul. Tysiąclecia) przy wejściu do rezerwatu, w pobliżu kulminacji wzniesienia, w miejscu, gdzie drogę przecinka szlak niebieski biegnący przez Skamieniałe Miasto do Wąwozu Czarownic.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Do rezerwatu można również dojść szlakiem czarnym ze stacji kolejowej Ciężkowice-Bogoniowice przez rynek do Skałki z Krzyżem, dalej za szlakiem niebieskim.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!