artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Skamieniałe miasto w Małopolsce
  fot. flickr.com Skamieniałe miasto w Małopolsce

Skamieniałe miasto w Małopolsce

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Małopolsce nie sposób pominąć tego miejsca. To tu natura ujawniła swoje niezwykłe możliwości twórcze, tworząc fantazyjne formacje skalne, które do złudzenia przypominają…miasto. Stąd też to zjawisko przyrody wzięło swoją nazwę. To fantastyczne miejsce znajdziecie na Pogórzu Karpackim i jest to rezerwat.

Skalne miasto jest zabytkiem przyrody objęty ochroną już w 1932 roku, rezerwatem został kilkadziesiąt lat później, w 1974 roku. Jeśli chcecie dotrzeć kamperem do Kamiennego Miasta, musicie skierować się do miejscowości Ciężkowice, a ta niezwykła przyrodnicza atrakcja znajduje się zaledwie 700 metrów od jego centrum i jest ulokowana przy drodze z Tarnowa do Gorlic i Krynicy.

Odwiedzając to miejsce przeniesiemy się niemal do innego świata. To tu skały przybrały niezwykle fantazyjne kształty. Odpowiedzialne za to jest zjawisko wielowiekowej erozji. Skały otrzymały bardzo ciekawe nazwy. Wejścia do tego „miasta” strzeże skała o nazwie Czarownica, która charakteryzuje się ogromnym, haczykowatym nosem. Znajdziemy tu także formacje skalne o nazwie: Ratusz, Baszta, Maczuga, Piramida, Borsuk.

Jedna skalna formacja nosi nazwę „Grunwald”. Otrzymała ją na pamiątkę największego zwycięstwa w dziejach naszego kraju. W pobliżu „skalnego miasta” znajdziemy jeszcze jedną ciekawostkę przyrodniczą. To niewielki, 70-metrowy „Wąwóz Czarownic”. Trafimy do niego ze skalnego miasta specjalnym szlakiem.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Najciekawszą atrakcją tego pięknego miejsca jest wodospad, który zimą potrafi stworzyć fantastyczną lodową ścianę.

Do rezerwat Skamieniałego Miasta możemy zajrzeć o każdej porze dnia i roku, ponieważ nie jest strzeżony ani zamykany.

Cały ten teren możemy zwiedzić za pomocą czterech szlaków o różnej długości i trudności.

Jak trafić do Rezerwatu „Skamieniałe Miasto”?

Jadąc do tego miejsca kamperem najlepiej zatrzymać się na parkingu przed wejściem do Skamieniałego Miasta, który znajduje się przy ul. Krynickiej.

Parking znajdziemy przy drodze wojewódzkiej nr 977, na odcinku trasy Ciężkowice – Zborowice.

Kolejny parking, nieco mniejszy znajdziemy na odcinku Ciężkowice (rynek) – Staszkówka (ul. Tysiąclecia) przy wejściu do rezerwatu.

Jeżeli podróżujecie pociągiem, to do rezerwatu dojdziecie czarnym szlakiem ze stacji kolejowej Ciężkowice-Bogoniowice, idąc przez rynek do Skałki z Krzyżem. Dalej musimy już podążać szlakiem niebieskim.

Rezerwat „Skamieniałe Miasto” koniecznie warto obejrzeć i zwiedzić. To naprawdę wyjątkowe miejsce, które jest żywym świadectwem siły twórczej przyrody. To również miejsce, gdzie możemy odpocząć od zgiełku miast i tłumu ludzi, wyciszyć się na łonie natury.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News