artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Schron bierny Regalbau 502
  fot. mazury24.eu Schron bierny Regalbau 502

Schron bierny Regalbau 502

Czas czytania 2 minuty

To jedyny tego typu obiekt w Polsce i znajduje się na Mazurach. Jeśli będziecie przejazdem w Piszu, koniecznie zajrzyjcie na ul. Niską. Obejrzycie tam schron bierny Regalbau 502 – pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii i wojskowości – do schronu można wejść i obejrzeć specjalną ekspozycję.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa" wnętrze obiektu zostało wyremontowane i można je teraz zwiedzać. Wewnątrz bunkra powstała niezwykle ciekawa ekspozycja militarno-historyczna, którą można oglądać za darmo.

Schron w Piszu stanowił część Piskiej Pozycji Ryglowej, usytuowanej pomiędzy jeziorami Brzozolasek i Roś. Budowa umocnień trwała od 1939 r. do 1944 r. Schron bierny Regalbau 502 był głównym obiektem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych. Znajdowało się tu stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz.

W schronie mogło przebywać nawet 30 żołnierzy. Obiekt składa się z dwóch połączonych pomieszczeń. Do nich można było wejść po przejściu przez śluzę przeciwgazową. Z prawego pomieszczenia korytarz prowadził do wieży obserwacyjnej, która posiada pancerną kopułę. Schron należał do kategorii odporności B-neu - ściany zewnętrzne i strop mają 2 m grubości.

Zwiedzanie schronu możliwe, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News