artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Rezerwat Szum na Roztoczu
  fot. Wikipedia Rezerwat Szum na Roztoczu

Rezerwat Szum na Roztoczu

Rezerwat położony jest niedaleko Górecka Kościelnego w gminie Józefów. Chroni przełomowy odcinek rzeki Szum, dopływu Tanwi. Rzeka Szum płynie przez krawędziowe pasmo wzniesień Roztocza Środkowego.

Ochronie podlega ok. 1,6 km Szumu pomiędzy Góreckiem Starym a Góreckiem Kościelnym, gdzie powstała seria wodospadów (progów skalnych) zwanych „szumami”.

W rezerwacie zobaczymy bardzo urzekający widok, bowiem na rzece utworzył się tu szereg progów skalnych, przez co widoczne są tu szumy, czyli niewielkie kaskady, zwane też szypotami.

Dno doliny porastają lasy łęgowe i olszowe, zbocza bór jodłowy ze świerkiem i sosną, natomiast wierzchowiny bór sosnowy. Rośliny chronione występujące w rezerwacie to: parzydło leśne, pomocnik baldaszkowy, rosiczka (okrągłolistna, pośrednia), śnieżyczka przebiśnieg, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, widłak (jałowcowaty, goździsty, wroniec).

Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna, która liczy około 1,5 km w jedną stronę, dlatego jest to dość szybki spacer bez żadnych trudności.

Nad Szumem znajdują się miejscowości: Górecko Stare, Górecko Kościelne, Dąbrowa, Sigła i Kozaki Osuchowskie. Odcinek między Góreckiem Starym i Góreckiem Kościelnym podlega ochronie wchodząc w skład rezerwatu przyrody Szum.

W Górecku Kościelnym na Szumie znajduje się zapora wodna pełniąca rolę lokalnej hydroelektrowni. W tej samej miejscowości nad lustrem wody stoi XVIII-wieczna drewniana kaplica, tzw. kapliczka na wodzie, wchodząca w skład zespołu obiektów parafii św. Stanisława.

Druga tama na Szumie znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 853 i tworzy zbiornik retencyjny rozciągający się od Dąbrowy do Sigły.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy