artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Ratusz w Piszu
  fot. mazury24.eu Ratusz w Piszu

Ratusz w Piszu

Czas czytania 1 minuta

Dlaczego warto odwiedzić Pisz na Mazurach? Chociażby dla zabudowy tego miasta, która praktycznie nie była zmieniania od wieków. Natomiast na głównym rynku tego mazurskiego miasteczka góruje przepiękny, absolutnie warto obejrzenia budynek Ratusza.

Neogotycki gmach wybudowano dość późno, bo w roku 1900. Obecnie nie pełni już funkcji administracyjnych dla Pisza. Mieści się tu natomiast Muzeum Ziemi Piskiej.

Obiekt ten jest idealnym przykładem neogotyckiego stylu z idealnymi proporcjami. Budynek ma dwie kondygnacje, poddasze i piwnice. Na ratuszowej wieży, od strony rynku znajduje się zegar.

Warto wiedzieć, że piszanie nowy Ratusz wznieśli w miejscu starego budynku administracyjnego. Nowy budynek powstał za pieniądze uzyskane od Francji jako kontrybucja wojenna.

Przed budynkiem Ratusza warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawostkę – tzw. „babę pruską”. Wiele wskazuje na to, że obelisk stanowi materialną pozostałość po dawnych mieszkańcach tych ziem – pruskich plemionach.

Niestety nie wiemy, dlaczego Prusowie stawiali takie posągi? Czy miały stanowić wizerunek bóstw, czy też po prostu były elementem oznakowania terenu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News