artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Radiostacja w Gliwicach
  fot. Wikipedia Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja w Gliwicach - niemy świadek okrutnej historii związanej z wybuchem II wojny światowej. To tu rozegrała się tzw. "prowokacja gliwicka", która miała dać powód Niemcom do ataku na Polskę w 1939 r. Obowiązkowy punkt odwiedzin dla wszystkich miłośników historii.

Gliwicka Radiostacja rozpoczęła nadawanie w 1925 roku, służyła do retransmisji programu Radia Wrocław. Znana jako miejsce prowokacji Niemiec prących wówczas do wywołania wojny z Polską.

Radiostacja w Gliwicach to trzy budynki i wieża antenowa. W środku możemy obejrzeć zachowane, oryginalne wyposażenie placówki oraz emitowany film o gliwickiej prowokacji ze strony Niemiec.

Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i stanowi najwyższy, wolno stojący tego typu drewniany obiekt w Europie.

To również ważny dla Polaków obiekt historyczny. 31 sierpnia 1939 roku udający Polaków esesmani wdarli się do gliwickiej stacji nadawczej, aby nadać odezwę w języku polskim, zapowiadającą rychłą polską ofensywę i wzywającą do powstania. Ze względów technicznych komunikatu nie udało się nadać.

W Radiostacji zamordowano wówczas Franciszka Honioka, byłego powstańca śląskiego. Śmierć Polaka była częścią planu Niemców, mającego uwiarygodnić, że to Polacy napadli na obiekt - co miało być również pretekstem do rozpoczęcia działań wojennych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaSródtekstowy YT PC

Lokalizacja, kempingi w okolicy