artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Pustynia Błędowska – poczuj się jak na Saharze
  fot. Wikipedia Pustynia Błędowska – poczuj się jak na Saharze

Pustynia Błędowska – poczuj się jak na Saharze

Czas czytania 3 minuty

Jeśli tu traficie poczujecie się jak w Afryce i obejrzycie miejsca, gdzie kręcono ujęcia do znanych filmów „Faraon” czy „W pustyni i w puszczy”. To Pustynia Błędowska - miejsce niesamowite i nieco magiczne.

Gdzie znajduje się „Polska Sahara”? A w ogóle jest coś takiego? Oczywiście – w naszym kraju mamy swoją własną pustynię – Pustynię Błedowską, położoną na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, pomiędzy Kluczami i Błędowem.

Co więcej, przez polską pustynię przepływa rzeka - Biała Przemsza, dzieląc pustynny obszar na dwie części.

Ciekawostką jest to, że na terenie Pustyni Błędowskiej zostały zrealizowane zdjęcia do ekranizacji filmu „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”.

Czy naszą pustynię można zwiedzić? Oczywiście, że tak. Wiedzie przez nią kilka szlaków turystycznych i trzymając się oznakowań na pewno nie zabłądzicie i nie umrzecie z pragnienia. Nie ma też skorpionów i węży!

Przez obszar wokoło Pustyni Błędowskiej oraz przez teren samej pustyni przeprowadzono kilka interesujących szlaków.

Nas najbardziej powinien zainteresować Szlak Pustynny PTTK – żółty. Jest to szlak pieszy.

Trasa szlaku: początek na zachód od Pustyni w Błędowie - przez Lasy Błędowskie - wzdłuż doliny Białej Przemszy - przez Pustynię Błędowską - punkt widokowy Czubatka - Klucze (warto zboczyć ze szlaku, by zobaczyć Kościół NMP Niepokalanego Poczęcia, XIX-wieczne budynki z czasów fabryki papieru w Kluczach-Osadzie oraz znajdującą się w pobliżu kościoła Jaskinię Mąciwody) - drogą przez las, obok wzgórza Maniakówka (orczykowy wyciąg narciarski) - przez Jaroszowiec - Zalesie - Kobylicę - Golczowice (tu warto zobaczyć krzyż i głaz z tablicą, poświęcone powstańcom styczniowym) - przez niezalesione i niezabudowane tereny - Las Blachówka - Stoki Kwaśniowskie - dalej na północny zachód, do Ryczowa (przy ruinach strażnicy).

ReklamaPustynia Błędowska – poczuj się jak na Saharze 1
Na szlakach turystycznych znajdziemy również kilka wież widokowych. Możemy wejść na wzgórze Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.). Tam obejrzymy również ruiny punktu dowodzenia niemieckich wojsk z II wojny światowej oraz wieżę obserwacyjną Nadleśnictwa Olkusz. Na wzgórzu odpoczniemy na ławeczkach.

Kolejnym miejscem widokowym jest Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.). Tu obejrzymy polski bunkier - punkt dowodzenia polskiego wojska z II wojny światowej.

Na terenie Pustyni Błędowskiej obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, quadami oraz motocyklami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News