artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina
  fot. wikipedia.org Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina

Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina

Miłośnicy średniowiecza, historii i rekonstrukcji historycznych koniecznie powinni to miejsce na Pomorzu Zachodnim odwiedzić. Ponadto to chyba jedyne dak duże miejsce w Polsce, gdzie możemy niemal przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza, aby zobaczyć, poczuć, dotknąć dawnego życia mieszkańców tych ziem.

Ten niezwykły "wehikuł czasu" znajduje się na wyspie Ostrów niedaleko Wolina. Dotrzemy do niej przez większy most od strony Wolina lub przez mniejszy od strony sąsiedniej miejscowości Recław.

Wioska Słowian i Wikingów

Osada wczesnośredniowieczna to kilkanaście chat będących rekonstrukcją dawnego Wolina. Każda z nich, podobnie jak brama z wałami obronnymi i palisadą, została zbudowana historyczną metodą, z użyciem stosowanych wówczas budulców i narzędzi. Wnętrze każdego obiektu jest dokładnym odwzorowaniem wyposażenia słowiańskich chat. Wszystkie budynku są dostępne dla zwiedzających.

W środku zobaczymy ubranych w stroje z epoki przedstawicieli różnych zawodów. Można podpatrzeć, jak słowiańscy powroźnicy wyplatali sznury, jak mincerze wybijali monety, jak tkały i przyrządzały strawę niewiasty, jak wędzono, lepiono garnki, wyrabiano biżuterię, obuwie czy broń. Co więcej, do tych czynności możemy również sami dołączyć.

Dzieci mogą pobawić się na dawnym placu zabaw, na jakim czas spędzali ich rówieśnicy sprzed wieków oraz skorzystać z dostępnych na miejscu drewnianych tarcz i mieczy.

W Centrum Słowian i Wikingów można podziwiać „Orła Jomu”, replikę łodzi słowiańskiej z XII wieku, znalezionej w Kamieniu Pomorskim (25 km od Wolina). Ma ona 12 metrów długości, wykonana jest z drewna dębowego. Oryginał służył prawdopodobnie jako łódź handlowa.

Trzydniowy festiwal średniowiecza

Warto Wolin odwiedzić podczas Festiwalu Słowian i Wikingów. Wtedy podczas trzech dni festiwalu Wolin staje się na powrót średniowiecznym portem handlowym z czasów swojej świetności, kiedy przypływali tu handlarze z całego świata, a najdoskonalsi rzemieślnicy prezentowali swoje kunsztowne wyroby. Będziemy również świadkami zaciętych walk pomiędzy Słowianami i Wikingami.

Przez cały czas trwania festiwalu odbywają się konkursy, gry i zabawy, przy oprawie muzycznej zapewnionej przez zespoły wykonujące muzykę dawną.

Skansen jest czynny od kwietnia do października.

kwiecień – czerwiec: 10.00 – 16.00

lipiec – sierpień: 10.00 – 18.00

wrzesień – październik: 10.00 – 16.00.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy