artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina
  fot. wikipedia.org Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina

Poznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina

Czas czytania 2 minuty

Miłośnicy średniowiecza, historii i rekonstrukcji historycznych koniecznie powinni to miejsce na Pomorzu Zachodnim odwiedzić. Ponadto to chyba jedyne tak duże miejsce w Polsce, gdzie możemy niemal przenieść się do czasów wczesnego średniowiecza, aby zobaczyć, poczuć, dotknąć dawnego życia mieszkańców tych ziem.

Ten niezwykły "wehikuł czasu" znajduje się na wyspie Ostrów niedaleko Wolina. Dotrzemy tu przez most od strony Wolina lub od strony miejscowości Recław.

Na miejscu naszym oczom ukaże się kilkanaście chat otoczonych palisadą,  będących rekonstrukcją średniowiecznego Wolina. Co interesujące, cała osada powstała technikami i z wykorzystaniem budulców, jakie były dostępne dla średniowiecznych budowniczych.

Wnętrze każdego obiektu na terenie osady jest dokładnym odwzorowaniem wyposażenia słowiańskich chat z okresu średniowiecza. Do każdego z tych budynków możemy wejść i go obejrzeć.

Wewnątrz zobaczymy ubranych w stroje z epoki przedstawicieli różnych zawodów. Możemy tu dowiedzieć się,  jak niegdyś słowiańscy powroźnicy wyplatali sznury, mincerze wybijali monety, jak tkano materiały i w jaki sposób przygotowywano posiłki,  jak wędzono, lepiono garnki, wyrabiano biżuterię, obuwie czy broń. Jeśli chcemy możemy również sami spróbować swoich sił w takich pracach.

Również dzieci znajdą tu coś dla siebie, a konkretnie możliwość zabawy na dawnym, średniowiecznym placu przeznaczonym dla najmłodszych mieszkańców osady. Zamiast piaskownicy czy łopatki są drewniane miecze i małe tarcze.

ReklamaPoznaj świat Słowian i Wikingów z Wolina 1
W Centrum Słowian i Wikingów możemy zobaczyć również „Orła Jomu”. Jest to replika łodzi słowiańskiej z XII wieku, którą odkryto w Kamieniu Pomorskim (25 km od Wolina). Ma 12 metrów długości, wykonana jest z drewna dębowego.

Wolin warto odwiedzić podczas organizowanego Festiwalu Słowian i Wikingów. Podczas trzech dni imprezy Wolin staje się ponownie średniowiecznym portem handlowym z czasów swojej świetności. Wówczas docierali tu handlarze z całego świata, a znakomici w swoim fachu rzemieślnicy prezentowali przepiękne wyroby.

Jak to niegdyś też niestety bywało, obejrzymy zacięte walki pomiędzy wojownikami słowiańskimi a osławionymi Wikingami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News