artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
„Białostockie Muzeum Wsi” w Jurowcach.
  fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej „Białostockie Muzeum Wsi” w Jurowcach.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Czas czytania 3 minuty

Jak dawniej żyli mieszkańcy podlaskiej wsi? Czym codziennie się zajmowali? Jak mieszkali? O tym można przekonać się w skansenie „Białostockie Muzeum Wsi” w Jurowcach.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Jurowcach jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury ludowej w Polsce. Znajduje się w malowniczej miejscowości Jurowce, w sercu regionu Podlasie, który słynie z bogatej historii i tradycji. Muzeum zostało założone w 1985 roku i od tego czasu nieustannie dokumentuje, zachowuje oraz promuje dziedzictwo kulturowe regionu.

W skład muzealnej kolekcji wchodzą tysiące eksponatów, które prezentują życie codzienne, obrzędy, sztukę oraz rzemiosło ludowe Podlasia. Wśród nich znajdują się zarówno przedmioty użytkowe, jak i dzieła sztuki – od tradycyjnych strojów regionalnych, przez ręcznie tkane dywany i hafty, po unikatowe instrumenty muzyczne.

Muzeum Kultury Ludowej to miejsce, które przenosi nas w czasie do korzeni polskiej kultury ludowej. Wśród zielonych terenów skansenu, na powierzchni 27 hektarów, zgromadzono około 30 obiektów – cennych zabytków dawnej architektury drewnianej. Zwiedzający mogą podziwiać stare chałupy, stodoły, spichlerze czy wiatraki, które tworzą wyjątkową kolekcję zabytków.

Warto zwrócić uwagę na tradycyjne wyposażenie wnętrz oraz wystawy czasowe i stałe, poświęcone m.in. dawnym narzędziom rolniczym, pojazdom wiejskim, osadnictwu w dolinach rzek, zdobnictwu architektury drewnianej, garncarstwu i pszczelarstwu. W muzeum znajduje się również dworek z Pieczysk z 1864 roku oraz dwa zabytkowe wiatraki typu koźlak.

ReklamaPodlaskie Muzeum Kultury Ludowej 1
To nie tylko muzeum, ale także miejsce pełne życia. Odbywają się tu pikniki, warsztaty oraz wydarzenia tematyczne poświęcone tradycyjnym podlaskim smakom, ziołom czy obrzędom. To idealne miejsce dla każdego, kto chce doświadczyć magii Podlasia i zgłębić tajemnice polskiej kultury ludowej.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej regularnie organizuje wystawy czasowe, warsztaty edukacyjne oraz festiwale kultury ludowej, które przyciągają zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całego świata. Dzięki temu muzeum nie tylko chroni dziedzictwo kulturowe, ale również aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej.

Można tu zobaczyć nie tylko zbiory muzealne, ale również doświadczyć autentycznej atmosfery podlaskiej wsi. Teren muzeum obejmuje bowiem skansen – odtworzoną wieś z oryginalnymi budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi z różnych okresów historycznych. Spacerując między drewnianymi chatami, można poczuć ducha minionych epok i lepiej zrozumieć tradycyjny sposób życia mieszkańców Podlasia.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Jurowcach to miejsce wyjątkowe na mapie Polski. Jest to skarbnica wiedzy o kulturze ludowej i źródło inspiracji dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajemnice podlaskiej tradycji.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News