artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Park Miniatur w Żywcu
  fot. Wikipedia Park Miniatur w Żywcu

Park Miniatur w Żywcu - wszystkie zabytki w jednym miejscu

Czas czytania 3 minuty

Wszystkie najważniejsze zabytki Podbeskidzia w jednym miejscu? Tak to możliwe. W Parku Miniatur w Żywcu możemy obejrzeć najważniejsze atrakcje turystyczne tego regionu i być może właśnie tu zaplanować dalsze wojaże po tym zakątku Polski.

Podczas podróży kamperem po regionie Podbeskidzia, warto zajrzeć w to jedno miejsce, jeśli nie możecie zdecydować się co i gdzie można ciekawego obejrzeć. Musicie tylko skierować się do miasta Żywiec, znanego ze słynnego piwa. Tam, na terenie Muzeum Miejskiego – Stary Zamek, przy ulicy Zamkowej, zobaczycie historyczny park miniatur z najciekawszymi zabytkami regionu.

Obiekt stworzono w ramach projektu „Od Komorowskich do Habsburgów – utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu”.  Wszystkie eksponaty zlokalizowano na parterze pałacu Habsburgów oraz na zewnątrz, w parku.

W pałacowych salach możemy zobaczyć, jak niegdyś żyła w Polsce klasa wyższa, czyli magnateria. Prezentują to sceny uczty, sceny muzykowania czy polowania. Obejrzymy także dawne stroje oraz przedmioty codziennego użytku. Przedstawiono tu również ważne sceny z życia miasta Żywiec, np. obraz pobytu króla Jana Kazimierza czy królowej hiszpańskiej.

Natomiast na zewnątrz, w parku wokół pałacu rozmieszczono 23 miniatury zabytkowych budynków, które obejrzymy w różnych częściach tego regionu - głównie na Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim czy w Beskidzie Małym. Większość modeli budynków wykonano w skali 1:15 oraz 1:33.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jakie obiekty historyczne zobaczymy w tym miejscu?

Przede wszystkim to dwory i zamki, np. Żywiecki Zespół Dworski, pałac Habsburgów w Cieszynie, zamek znajdujący się w Suchej Beskidzkiej, zespół pałacowo-parkowy z Rajczy, dwór szlachecki w Zembrzycach, pałac w Bestwinie, pałacyk myśliwski w Wiśle.

Zaprezentowano tu również miniatury przepięknych obiektów sakralnych, jak na przykład drewniana kaplica w Wiśle, kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Suchej Beskidzkiej oraz inne obiekty historyczne - budynek nadleśnictwa w Przyborowie, willa myśliwska w Wiśle, leśniczówka w Złatnej.

Dla lepszej orientacji w obiektach, wszystkie miniatury mają oczywiście tablice z najważniejszymi informacjami.

Czy warto zajrzeć do Parku Miniatur w Żywcu? Z pewnością tak, zwłaszcza jeśli będzie akurat przejazdem kamperem w tym mieście. Zwłaszcza Wasze dzieci powinny być zadowolone z takiej przerwy w podróży w tak ciekawym miejscu. Przy okazji również zorientujecie się gdzie i co w tym regionie warto obejrzeć.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy