artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Pałacyk Habsburgów w Wiśle
  fot. Wikipedia Pałacyk Habsburgów w Wiśle

Pałacyk Habsburgów w Wiśle

Czas czytania 3 minuty

Czy cały budynek można przenieść z jednego miejsca na drugie? Wydaje się to mało możliwe. Jednak tak właśnie stało się z zabytkowym pałacykiem znanego europejskiego rodu Habsburgów w Wiśle. Teraz właśnie w tym mieście możecie obejrzeć ten niezwykły, piękny, drewniany budynek.

Habsburgowie – znany, europejski, koronowany ród. Rządził nieistniejącą już monarchią Austro-Węgier, która swoim zasięgiem obejmowała również Czechy, Słowację i znaczną część ziem polskich. Po tej potężnej dynastii pozostało, również w Polsce, wiele wspaniałych zabytków. Jeden z nich możemy podziwiać w mieście Wisła. Chociaż ten obiekt nie został tu wybudowany, a przeniesiony do obecnego miejsca docelowego.

Jeśli będziecie podróżowali kamperem w regionie Wisły, koniecznie tu się zatrzymajcie i obejrzyjcie pałacyk rodu Habsburgów.

Drewniany, naprawdę przepiękny pałacyk rodu Habsburgów, obecnie znajdujący się właśnie w Wiśle, niegdyś znajdował się wśród lasów Beskidu Śląskiego. Był to obiekt, gdzie podejmowano przedstawicieli europejskich rodów królewskich. Ci znamienici goście przyjeżdżali tu przez wybuchem I wojny światowej, aby polować na głuszce. W przepięknym, drewnianym pałacyku zatrzymywali się na noc, na posiłki i wystawne bankiety królewskie.

No dobrze, jak jednak ten bieszczadzki pałacyk rodu Habsburgów znalazł się obecnie w Wiśle?

Zabytkowy, drewniany pałacyk wybudowano początkowo na polanie Przysłop w 1898 roku. Tam właśnie bywali przedstawiciele rodów królewskich na polowaniach i wystawnych bankietach. Tak było do czasu I wojny światowej.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Ostatnie polowanie i pobyt w tym budynku monarchy austro-węgierskiego odbyło się w 1916 roku.

Jak wiemy ten pierwszy, globalny konflikt, doprowadził nie tylko do upadku Cesarstwa Austro-Węgier, ale również rodu Habsburgów. Pałacyk myśliwski znalazł się w granicach odradzającego się państwa polskiego. Od 1925 roku pełnił rolę schroniska górskiego. W 1986 roku natomiast podjęto decyzję o przeniesieniu obiektu do Wisły na ul. Lipową. Tu zaczął pełnić nową funkcję – jest siedzibą wiślańskiego oddziału PTTK.

Pałacyk to drewniany budynek na kamiennej podmurówce, stylistycznie nawiązujący do budownictwa alpejskiego.

Obiekt dawnego rodu Habsburgów został również umieszczony na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i na turystycznym Szlaku Habsburgów. Pałacyk możemy spokojnie zwiedzić podczas naszego pobytu w Wiśle. W jego wnętrzu obecnie eksponuje się myśliwskie trofea oraz zwierzęta i roślinność Beskidu Śląskiego.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy