artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord polferries 11.05-11.06 Grzegorz
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
  fot. Wikipedia Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Czas czytania 3 minuty

Jeśli podróżując kamperem po Górach Świętokrzyskich będziemy chcieli zobaczyć jak niegdyś żyli w tym miejscu ludzie i cofnąć się w czasie do okresu średniowiecza, możemy odwiedzić Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. To swoisty „wehikuł czasu” z całą pewnością wart zwiedzenia.

W Górach Świętokrzyskich wiele jest wspaniałych miejsc, które warto zwiedzić podczas kamperowej wyprawy w tym regionie. Jeśli jesteście miłośnikami historii, koniecznie zajedźcie do Osady Średniowiecznej w miejscowości Huta Szklana. Na terenie tej placówki obejrzymy liczne, historyczne zagrody oraz warsztaty rzemieślnicze z tego okresu.

W Osadzie Średniowiecznej poznamy dokładnie realia życia w okresie średniowiecza. Zobaczymy tu pogańskie bóstwa, które niegdyś czczono na szczycie Łysej Góry. Poznamy trud codziennego życia osób, które żyły w tym okresie dziejów świata. Zobaczymy, jak wytwarzano ręcznie wszystkie potrzebne rzeczy codziennego użytku czy do prowadzenia gospodarstwa domowego.  Poznamy również sposoby pozyskiwania żywności, której nie można było wówczas kupić w sklepie, a należało własnoręcznie wyhodować czy zdobyć.

Co więcej, na terenie Osady Średniowiecznej spotkamy odtwórców jej dawnych mieszkańców. Podpatrzymy ich podczas wykonywania dawnych, codziennych zajęć i obowiązków. Obejrzymy z bliska jak działały tradycyjne, dawne warsztaty: garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. To jednak nie wszystko, nie musimy być tu tylko statystami – sami możemy również przekonać się czy ulepienie glinianego garnka to łatwe czy raczej trudne zadania. Chętni zaś mogą się także zmierzyć ze samodzielnym utkaniem płótna na koszulę.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Nieodłącznym elementem średniowiecznej codzienności były również legendy, podania oraz wierzenia. W centralnej części osady obejrzymy drewniane posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend.

Codzienność mieszkańców osady z tamtego okresu zobaczymy w dawnym gospodarstwie domowym. Chata otoczona jest plecionym ogrodzeniem, ściany są obrzucone gliną, a dach pokryty słomianą strzechą.

W Osadzie zwiedzimy również tajemniczą chatkę zielarki, z przylegającymi do niej grządkami pełnymi ziół, również z paleniskiem przygotowanym do przygotowania magicznych mikstur.

Podczas pobytu w Osadzie Średniowiecznej odbędziemy podróż w czasie - od wieków pogańskich, po początki chrześcijaństwa. Tu możemy się przekonać, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy, było również barwne i radosne, a zarazem magiczne z całym panteonem wierzeń, wróżb czy bóstw i legend.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News