artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
  fot. Wikipedia Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Jeśli będą w Górach Świętokrzyskich będziemy chcieli zobaczyć jak niegdyś żyli tu ludzie i cofnąć się w czasie do okresu średniowiecza, możemy odwiedzić Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. To swoisty „wehikuł czasu” z całą pewnością wart zwiedzenia.

Osada znajduje się w niewielkiej miejscowości Huta Szklana w gminie Bieliny i jest miejscem, gdzie możemy przenieść się do czasów epoki średniowiecza (XII -XIV wiek). Możemy tu zobaczyć liczne zagrody i warsztaty z tego okresu oraz Dom Zielarki.

Poznamy tu cały koloryt życie z okresu średniowiecza - z pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. Z trudem i znojem dnia codziennego, kiedy wszystkie sprzęty potrzebne do normalnego życia i prowadzenia gospodarstwa domowego trzeba było wykonać własnoręcznie, a jedzenie - zdobyć lub wytworzyć, bo nie leżało na wyciągnięcie ręki na sklepowych półkach.

W Osadzie będziemy mogli spotkać jej dawnych mieszkańców, podczas wykonywania swoich codziennych zajęć. Przyjrzymy się tradycyjnym warsztatom: garncarskiemu, kowalskiemu, obróbki drewna oraz obejrzymy gospodarstwo bartnika. Możemy sami się też przekonać czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa czy trudna, podobnie jak samodzielne utkanie płótna na koszulę.

Klimat średniowiecznych legend

W środkowej części wioski, otoczonej mokradłami, spotkamy drewniane posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend, które wprowadzą nas w świat grozy, czarów i tajemnic.

Klimat i atmosferę codzienności sprzed setek lat odnajdziemy w gospodarstwie domowym otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą ze ścianami obrzuconymi gliną i dachem pokrytym słomianą strzechą. Duchy przeszłości odkryjemy również w piwniczce, w której zgromadzone zostaną ówczesne kulinarne specjały oraz w małych poletkach z lnem, prosem i pszenicą.

Wędrując żwirową ścieżką od bramy wejściowej ku najwyższemu punktowi Osady, miniemy chatkę zielarki, z przylegającymi do niej grządkami pełnymi aromatycznych ziół i innych tajemniczych roślin oraz z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur na różnorakie dolegliwości ciała i ducha.

Jak toczyło się życie w średniowieczu?

Podczas pobytu w Osadzie Średniowiecznej odbędziemy podróż w czasie - od wieków pogańskich, po początki chrześcijaństwa.

Czas spędzony wśród wskrzeszonych duchów przodków będzie z pewnością ciekawym doświadczeniem.  Na własne oczy przekonamy się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy było również barwne i radosne, a zarazem magiczne z całym panteonem wierzeń, wróżb czy bóstw i legend.

Na terenie Osady znajduje się również siedziba „Krainy Legend Świętokrzyskich", oferującej grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte o legendy i podania świętokrzyskie.

Osada Średniowieczna znajduje się w Hucie Szklanej u podnóża Świętego Krzyża.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy