artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
  fot. Wikipedia Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej

Czas czytania 3 minuty

Jeśli podróżując kamperem po Górach Świętokrzyskich będziemy chcieli zobaczyć jak niegdyś żyli w tym miejscu ludzie i cofnąć się w czasie do okresu średniowiecza, możemy odwiedzić Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej. To swoisty „wehikuł czasu” z całą pewnością wart zwiedzenia.

W Górach Świętokrzyskich wiele jest wspaniałych miejsc, które warto zwiedzić podczas kamperowej wyprawy w tym regionie. Jeśli jesteście miłośnikami historii, koniecznie zajedźcie do Osady Średniowiecznej w miejscowości Huta Szklana. Na terenie tej placówki obejrzymy liczne, historyczne zagrody oraz warsztaty rzemieślnicze z tego okresu.

W Osadzie Średniowiecznej poznamy dokładnie realia życia w okresie średniowiecza. Zobaczymy tu pogańskie bóstwa, które niegdyś czczono na szczycie Łysej Góry. Poznamy trud codziennego życia osób, które żyły w tym okresie dziejów świata. Zobaczymy, jak wytwarzano ręcznie wszystkie potrzebne rzeczy codziennego użytku czy do prowadzenia gospodarstwa domowego.  Poznamy również sposoby pozyskiwania żywności, której nie można było wówczas kupić w sklepie, a należało własnoręcznie wyhodować czy zdobyć.

Co więcej, na terenie Osady Średniowiecznej spotkamy odtwórców jej dawnych mieszkańców. Podpatrzymy ich podczas wykonywania dawnych, codziennych zajęć i obowiązków. Obejrzymy z bliska jak działały tradycyjne, dawne warsztaty: garncarski, kowalski, obróbki drewna oraz gospodarstwo bartnika. To jednak nie wszystko, nie musimy być tu tylko statystami – sami możemy również przekonać się czy ulepienie glinianego garnka to łatwe czy raczej trudne zadania. Chętni zaś mogą się także zmierzyć ze samodzielnym utkaniem płótna na koszulę.

ReklamaOsada Średniowieczna w Hucie Szklanej 1
Nieodłącznym elementem średniowiecznej codzienności były również legendy, podania oraz wierzenia. W centralnej części osady obejrzymy drewniane posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend.

Codzienność mieszkańców osady z tamtego okresu zobaczymy w dawnym gospodarstwie domowym. Chata otoczona jest plecionym ogrodzeniem, ściany są obrzucone gliną, a dach pokryty słomianą strzechą.

W Osadzie zwiedzimy również tajemniczą chatkę zielarki, z przylegającymi do niej grządkami pełnymi ziół, również z paleniskiem przygotowanym do przygotowania magicznych mikstur.

Podczas pobytu w Osadzie Średniowiecznej odbędziemy podróż w czasie - od wieków pogańskich, po początki chrześcijaństwa. Tu możemy się przekonać, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy, było również barwne i radosne, a zarazem magiczne z całym panteonem wierzeń, wróżb czy bóstw i legend.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News