artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Ogród Włoski w Kielcach
  fot. wikipedia.org Ogród Włoski w Kielcach

Ogród Włoski w Kielcach

Czas czytania 3 minuty

Położony w sercu Kielc Ogród Włoski jest wspaniałym przykładem renesansowej architektury ogrodowej. Ten ozdobny ogród, położony po zachodniej stronie Pałacu Biskupów Krakowskich, to miejsce, w którym historia i ogrodnictwo przeplatają się, tworząc spokojny odpoczynek od tętniącego życiem miasta.

Ogród Włoski powstał wraz z budową pałacu, której inicjatorem był biskup Jakub Zadzik. Został zaprojektowany na wzór ogrodów zamkowych z epoki, zwykle zlokalizowanych w obrębie murów obronnych. Układ ogrodu rozciąga się od osi pałacu, prowadzącej do Wieży Prochowej, ze studnią wykopaną pomiędzy skarpą a samą wieżą.

W sercu ogrodu znajdowały się symetrycznie rozmieszczone kwatery wypełnione ziołami i kwitnącymi kwiatami, a wszystko otoczone drzewami owocowymi. Do ogrodu można było się dostać schodami przylegającymi do loggii pałacu. Przy murze pałacowym znajdował się tajemniczy ogród, giardino segreto, dostępny tylko dla właściciela i dostępny poprzez klatkę schodową w alkowie.

Z czasem centralną część ogrodu wzbogacono alejkami wysadzanymi grabami, przy których umieszczono altanki lipowe. Posadzono małe drzewka owocowe, takie jak pigwa, jabłoń i wiśnia, a także wzniesiono kilka budynków, w tym domy inspektorów, lodownię, oranżerie i dom figowy.

Ogród Włoski na przestrzeni swojej historii ulegał różnym przekształceniom. W 1789 roku władze cywilne przejęły dobra biskupie, a teren ogrodu został rozparcelowany urzędnikom, co doprowadziło do utraty pierwotnej roślinności i układu. Jednak gruntowna renowacja przeprowadzona w 2003 roku przywróciła ogrodowi jego XVII-wieczną świetność, odtwarzając kwatery na wzór stanu z pierwszej połowy XVIII wieku. Dziś środkową część otaczają jabłonie, a całość otaczają aleje grabowe. Nowoczesne dodatki obejmują system nawadniania i odprowadzania wody deszczowej oraz system oświetlenia.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Ogród Włoski wchodzi w skład zespołu pałacowego, który jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Stanowi świadectwo sztuki renesansowego projektowania ogrodów i nieprzemijającego piękna natury wyrzeźbionej ludzkimi rękami.

Odwiedzający Ogród Włoski mogą cieszyć się geometryczną precyzją jego układu, zapachem kwater ziołowych i cieniem drzew obciążonych owocami. Jest to przestrzeń, która nie tylko ukazuje wielkość przeszłości, ale także oferuje spokojne otoczenie do relaksu i refleksji.

Ogród Włoski w Kielcach to skarb kultury, który do dziś urzeka zwiedzających swoją ponadczasową elegancją i historycznym znaczeniem. Pozostaje cenną częścią dziedzictwa Kielc, zapraszając wszystkich do cofnięcia się w czasie i poznania świetności renesansowego kunsztu ogrodowego.

Dla zainteresowanych odwiedzeniem tego historycznego miejsca, ogród jest otwarty codziennie i oferuje bezpłatny wstęp i możliwość wędrowania przez kawałek żywej historii. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, miłośnikiem ogrodnictwa, czy po prostu szukasz spokojnego miejsca na odpoczynek, Ogród Włoski w Kielcach to miejsce, które gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News