artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
Nowy Targ – miasto historycznych jarmarków
  fot. wikipedia.org Nowy Targ – miasto historycznych jarmarków

Nowy Targ – miasto historycznych jarmarków

Stolica Podhala i historyczne miasto targowe – Nowy Targ warto odwiedzić, gdy będziemy już znudzeni atrakcjami Zakopanego.

Nowy Targ to stolica Podhala w województwie małopolskim, przepięknie położona na wprost Zakopanego i wspaniałych Tatr.

Historyczne jarmarki – na zakupy do Nowego Targu

Miasto od wieków słynie z organizowania jarmarków. Słynie z handlu i rzemiosła, a szczególnie z wyrobu kożuchów i butów. Znane są tutejsze jarmarki czwartkowe, które odbywają się także w soboty a nawet niedziele. Obecnie to wielki plac handlowy.

Co warto zobaczyć w Nowym Targu?

Nowy Targ to nie tylko jarmarki ale również piękne zabytki. Warto obejrzeć kościół Św. Katarzyny (ul. Kościelna 1) z pięknymi ogrodami, położony nad Czarnym Dunajcem. Obiekt wybudowany na początku XIV wieku - powstała najpierw drewniana świątynia. Król Kazimierz Wielki ufundował nowy kościół z murowanym prezbiterium poświęcony patronce miasta - św. Katarzynie Aleksandryjskiej. W obecnym kościele można znaleźć datę fundacji 1346. Kościół udostępniony jest dla turystów, a latem odbywają się tu koncerty organowe.

Na wzgórzu cmentarnym znajdziemy drewniany kościółek Św. Anny. Wiele źródeł wskazuje, że powstał w XV wieku. Ten piękny kościół modrzewiowy znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i w sezonie turystycznym udostępniony jest do zwiedzania (w piątki i soboty).

Na Rynku w Ratuszu możemy zwiedzić Muzeum Podhalańskie z lokalną sztuką i historią regionu. W mieście wytyczono szereg tras rowerowych, oprowadzających po najciekawszych miejscach tego wspaniałego miasta, a na Dunajcu przepływającym przez Nowy Targ organizuje się niezapomniane spływy kajakowe.

Zimowe atrakcje

Zimą w Nowym Targu działają wyciągi narciarskie - Zadział i Długa Polana. Miejsce to jest przeznaczone do rekreacyjnej jazdy, głównie rodzinnej. Dostępne są też trasy narciarstwa biegowego nad Białym Dunajcem.

Parowozownia w Chabówce

Niedaleko Nowego Targu i Rabki-Zdroju znajduje się miejscowość Chabówka. Tam zaś możemy obejrzeć ciekawe zabytki kolejnictwa – stare parowozy.

Skansen Taboru Kolejowego słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.

Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Na parterze w budynku administracyjnym otwarto wystawę stałą dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki, ze szczególnym uwzględnieniem parowozowni, która dziś pełni rolę Skansenu.

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW