artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Najradośniejsze muzeum na świecie w Rabce Zdroju
  fot. Wikipedia Najradośniejsze muzeum na świecie w Rabce Zdroju

Najradośniejsze muzeum na świecie

Czas czytania 3 minuty

Na samą nazwę tego muzeum po prostu jak na zawołanie na każdej twarzy pojawia się…uśmiech. Dlaczego? O tym za chwilę. Teraz powinniście wiedzieć, że jeśli podróżujecie kamperem na południu Polski, warto zaplanować również podróż do Rabki-Zdroju. Miasta niezwykłego, gdzie właśnie znajduje się to niezwykłe muzeum wywołujące uśmiech.

Pewnie pamiętacie to wydarzenie, gdy jakaś znana postać, szczególnie zasłużona dla dzieci i ich dobra, wypija sok z cytryny dzielnie się uśmiechając? Za to otrzymuje odznaczenie niezwykłe – Order Uśmiechu – jedyny taki pamiątkowy medal nadawany dorosłym przez dzieci.

Rabka-Zdrój nie tylko przyciąga turystów walorami uzdrowiskowymi czy pięknymi zabytkami architektury góralskiej. Na terenie tego miasta znajduje się wspaniała atrakcja dla całych rodzin. To Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”. Na terenie Parku zaś funkcjonuje niezwykła placówka- Muzeum Orderu Uśmiechu, jedynego na świecie odznaczenia, które jest przyznawane dorosłym przez dzieci.

To właśnie w Rabce-Zdroju odbył się pierwszy Światowy Zlot Kawalerów Orderu Uśmiechu w 1996 roku. Miasto to nie zostało wybrane przez przypadek. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu zdecydowała, że właśnie Rabka-Zdrój będzie najlepszym miejscem ze względu fakt, że jest również uzdrowiskiem dziecięcym. Kapituła skierowała również do wojewody nowosądeckiego zaszczytny wniosek o nadanie Rabce-Zdroju tytułu "Miasta Dzieci Świata".

ReklamaNajradośniejsze muzeum na świecie 1
Właśnie podczas tego zlotu zdecydowano także o powołaniu do życia Muzeum Orderu Uśmiechu. Odbyło się to w Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci.

Ponadto Muzeum Orderu Uśmiechu, w czasie jubileuszu 35-lecia orderu uśmiechu, zostało przeniesione do drewnianego budynku, który znajduje się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Rabkoland". Budynek wybudowano właśnie w tym celu.

W tym niezwykle „uśmiechniętym” muzeum w Rabce-Zdroju zobaczymy w centralnym miejscu podium ze sceną. Tu obejrzymy przedstawienie ceremonii odznaczenia Orderem Uśmiechu, wraz z siedmioma postaciami naturalnej wielkości. Zaprezentowano figury aktorki Anny Dymnej – pasowana na Kawalera Orderu Uśmiechu oraz Marioli Burcan – mieszkanki Rabki-Zdroju, jednej z ośmiu pochodzących z „Miasta Dzieci Świata”.

Możemy tu również obejrzeć, zamieszczone na ścianach i w gablotach oryginalne wnioski dzieci, listy odznaczonych, wiele pamiątek związanych z Kawalerami Orderu Uśmiechu. Tuż przy budynku muzeum zapoznamy się w archiwum z dokumentami, które należą do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Opiekę nad tą niezwykłą placówką sprawuje Rada Muzeum Orderu Uśmiechu.

Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce-Zdroju możemy odwiedzać codziennie, od maja do października w godzinach funkcjonowania Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaNajradośniejsze muzeum na świecie 2

Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News