artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Nadgoplański Park Tysiąclecia
  fot. wikipedia.org Nadgoplański Park Tysiąclecia

Nadgoplański Park Tysiąclecia

Sercem Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia jest Jezioro Gopło nad którym leży Kruszwica. Jest ona uważana za kolebkę Państwa Polskiego. Dziś kojarzy się głównie z „Legendą o królu Popielu” i Mysią Wieżą.

Bezcennym zabytkiem w Kruszwicy jest XII-wieczna romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła. Świadectwem wysokiej kultury rolnej na dobrych, kujawskich ziemiach są przykłady dawnego budownictwa dworskiego i wiejskiego występujące w okolicznych wsiach.

Niewątpliwie wielkim skarbem tego terenu jest przyroda. Jezioro Gopło jest największym zbiornikiem wodnym województwa kujawsko – pomorskiego. Składa się ono z dwóch rynien. Zachodnia stanowi koryto Noteci, jest głębsza, dlatego wytyczono na niej szlak żeglowny dający możliwość dopłynięcia aż do Bałtyku.

Nadgoplański Park Tysiąclecia to obszar trzcin, oczeretów, bagien, łąk i pól uprawnych. Duża powierzchnia wody, liczne płycizny, zatoki , to doskonałe warunki dla wielu gatunków ptaków.

Znaczna część z nich jest objęta ochroną nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teren ten to również atrakcyjne miejsce dla ptaków przelotnych w czasie wędrówek wiosennych i jesiennych. O tych właśnie porach roku obserwuje się stada gęsi i żurawi, liczące nawet kilkanaście tysięcy osobników.

Nadgoplański Park Tysiąclecia jest miejscem otwartym dla ruchu turystycznego. Przyrodnicze walory oraz ogromne dziedzictwo historyczne i kulturowe sprawiają, że teren ten jest chętnie odwiedzany przez liczne grupy turystów. Szlaki i trasy piesze oraz rowerowe czekają na turystów preferujących aktywny wypoczynek.

Na jeziorze Gopło istnieje szlak żeglowny, na którym można poruszać się łodziami z napędem motorowym, żaglówkami, kajakami itp. Ze względu na rezerwat obowiązuje zakaz wpływania do zatoki zachodniej.

Klub wioślarski „Gopło” posiada nowoczesną przystań wioślarską położoną w sąsiedztwie Mysiej Wieży, przystosowaną do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Istnieje możliwość skorzystania z ergometrów, siłowni i łodzi półwyczynowych. Klub posiada jeden z nielicznych naturalnych torów regatowych w Europie.

Miłośnicy żeglarstwa mogą skorzystać z przystani klubu „Popiel”, przy której jest pole biwakowe. Istnieje możliwość wyczarterowania jachtu. Na plaży strzeżonej na półwyspie Rzępowskim można wypożyczyć rowery wodne. Dobrze rozwinięta jest baza gastronomiczna z dużą liczbą barów i restauracji.

Nad Gopłem istnieje możliwość wędkowania, po wykupieniu karty wędkarskiej. Strefa połowu ryb jest ograniczona. Kruszwica posiada zorganizowane kąpielisko na półwyspie Rzępowskim, które w miesiącach letnich jest strzeżone przez ratownika. Jest także kilka kąpielisk w okolicznych wsiach.

Do miasta nie można dojechać pociągiem. Istnieje natomiast dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych. Miasto i jego okolica posiadają rozwiniętą bazę noclegową. Z noclegów można skorzystać w pałacu w Kobylnikach, w pałacu w Gocanowie, w hotelach w Kruszwicy. Jest kilka gospodarstw agroturystycznych w Bródzkach, Połajewie i Połajewku.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy