artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 05.05-05.06 Sebastian
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
  fot. Wikipedia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Placówka muzealna mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, a obecnie jednej z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie.

Historia tego niezwykłego klejnotu wschodniej Polski sięga pierwszej połowy XVIII wieku, a inspiracją architektoniczną jest mieszanka sztuki europejskiej z polskimi tradycjami budowlanymi.

Muzeum w Kozłówce to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych polskich muzeów pałacowych. Jednym z jego atutów jest położenie w sąsiedztwie malowniczego Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.

Placówka mieści się w zespole pałacowo-parkowym, założonym w pierwszej połowie XVIII wieku, następnie przebudowanym na przełomie XIX/XX wieku przez hr. Konstantego Zamoyskiego. Doskonale zachowały się wnętrza w stylu Drugiego Cesarstwa Francuskiego.

Przypałacowa kaplica wzorowana jest na kaplicy królewskiej w Wersalu. W dawnej powozowni działa Galeria Sztuki Socrealizmu prezentująca obrazy, rzeźby, rysunki, plakaty i inne dzieła, powstałe w latach 50. XX wieku, kiedy sztukę wprzęgnięto w walkę o socjalizm.

W stajni koni cugowych można oglądać wystawę powozów, sprzętu jeździeckiego i akcesoriów podróżnych. Przy pałacu znajduje się reprezentacyjny ogród francuski z fontanną i pomnikiem żołnierzy napoleońskich oraz romantyczny park w stylu angielskim, z ptaszarnią.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!