artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
  fot. Wikipedia Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Czas czytania 3 minuty

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest jednym z najstarszych i najważniejszych muzeów w regionie podlaskim. Założone w 1919 roku, muzeum posiada bogate zbiory sztuki, historii i etnografii, które odzwierciedlają kulturowe dziedzictwo regionu.

Wśród eksponatów znajdują się dzieła sztuki dawnej i współczesnej, zbiory militariów, numizmaty oraz przedmioty codziennego użytku. Muzeum organizuje także liczne wystawy czasowe, warsztaty edukacyjne oraz konferencje naukowe, przyczyniając się do promocji wiedzy o historii i kulturze Podlasia.

Wizyta w Muzeum Podlaskim w Białymstoku to doskonała okazja do zapoznania się z historią regionu, jego sztuką oraz tradycjami. Muzeum mieści się w kilku zabytkowych obiektach, w tym w Pałacu Branickich, który sam w sobie jest doskonałym przykładem barokowej architektury. Dzięki swojej działalności Muzeum Podlaskie w Białymstoku pełni rolę ważnego centrum kultury i edukacji, przyciągając zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów z całego świata.

W Muzeum Podlaskim w Białymstoku można zobaczyć wiele fascynujących wystaw i eksponatów, które odzwierciedlają bogatą historię i kulturę regionu. Oto niektóre z nich:

Autoportret z historią - konkurs, który pozwala uczestnikom przedstawić wybraną historię, miejsce historyczne lub zabytek w kontekście osobistych relacji i odczuć.

Wielkanocna oferta specjalna dla grup zorganizowanych - warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży związane ze Świętami Wielkanocnymi.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Zabytek miesiąca - prezentacja wyjątkowych artefaktów z kolekcji muzeum, takich jak bucik dziecięcy ze zbiorów Działu Archeologii.

Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym - wystawa upamiętniająca udział mieszkańców Podlasia w powstaniu oraz represje, które miały miejsce po jego upadku.

Kolory życia -  ekspozycja prezentująca dzieła polskich malarzy XX i XXI wieku z kolekcji Marii i Marka Pileckich.

Rodzinne weekendy – element kreacji żydowskiego karnawału - spotkanie poświęcone świętu Purim.

Sztuka Ikony – Ikona Matki Bożej „Nie Opłakuj Mnie Matko” - rozważania nad cierpieniem Matki Bożej i męką Chrystusa na krzyżu wyrażonej w ikonografii chrześcijańskiej.

Muzeum oferuje również stałe wystawy, takie jak makieta barokowego Białegostoku, która przedstawia miasto w okresie największego rozkwitu w XVIII wieku, oraz ekspozycje obrazujące wielokulturowość regionu, takie jak „Tatarzy – muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej” czy „Eikon staroobrzędowy”.

Warto odwiedzić Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, aby na własne oczy zobaczyć te niezwykłe eksponaty i wystawy, które są świadectwem bogatej historii i kultury regionu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News