artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem
  fot. Wikipedia Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Czas czytania 3 minuty

W Polsce mamy kilka ważnych miejsc dla naszej kultury i sztuki. Jednym z nich jest piękna, zabytkowa willa, w której mieści się muzeum jednego z największych naszych kompozytorów – Karola Szymanowskiego. Jeśli będziecie jechali kamperem do Zakopanego, to koniecznie obejrzyjcie ten obiekt.

Zakopane większości turystom kojarzy się z Krupówkami, Gubałówką lub miejsce noclegowym do wypadów w polskie Tatry. Jednak to miasteczko posiada również wiele ciekawych zabytków, które koniecznie warto odwiedzić podczas pobytu w „stolicy Podhala”. Jednym z takich miejsc jest muzeum wielkiego polskiego kompozytora – Karola Szymanowskiego.

Placówka ta mieści się w urokliwej, zakopiańskiej willi o nazwie Atma. To jedyne na świecie muzeum poświęcone wielkiemu, słynnemu kompozytorami.

Karol Szymanowski żył i tworzył w latach 1882-1937. Wielu uważa go za największego po Fryderyku Chopinie polskiego kompozytora. Szymanowski ukochał Zakopane i chętnie tu przebywał już od wczesnej młodości. Ta miłość do gór i miasta zaowocowała tym, że pod koniec życia osiadł tu na stałe i zamieszkał w willi przy ul. Kasprusie.

Sama willa Atma została wybudowana po 1890 r. Początkowo powstała jako typowy pensjonat dla turystów, masowo wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX w. Budynek to piękny przykład architektury zakopiańskiej, którą wprowadził do użytku Stanisław Witkiewicz.

Samo muzeum Karola Szymanowskiego znajduje się na parterze willi Atma. Możemy tam zaznajomić się się z wieloma ciekawymi informacjami na temat życia i twórczości wielkiego, polskiego kompozytora. Ekspozycja tam się znajdujące prezentują wiele aspektów życia Szymanowskiego w Zakopanem oraz jego fascynację kulturą i folklorem Podhala. Zgromadzono tu również zachowane po artyście rzeczy osobiste, codziennego użytku oraz możemy także zerknąć do zrekonstruowanego gabinetu Karola Szymanowskiego w zakopiańskiej willi.

ReklamaMuzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem 1
Warto dodać, że oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, jakim jest placówka poświęcona Karolowi Szymanowskiemu w Zakopanem, w latach 2011-2013 przeszedł generalny remont. Miejsce zyskało nowoczesne instalacje, odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz odpowiednio zabezpieczono zabytkową substancję budynku.

W zmodernizowanym wnętrzu willi Atma zainstalowano ciekawe multimedia, spełniające wymogi współczesnego odbiorcy kultury i sztuki. Prezentują biografię wielkiego, polskiego kompozytora, również historię willi Atmy. Wprowadzają także zwiedzających w ten dawny klimat, w którym żył oraz tworzył Karol Szymanowski.

Jeśli będziecie w Zakopanem podczas podróży kamperem po Podhalu, koniecznie zajrzyjcie również do willi Atma, aby poznać nie tylko historię życia Karola Szymanowskiego, ale również a może przede wszystkim zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Zakopanego w dawnych czasach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News