artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Muzeum Browaru Żywiec
  fot. Wikipedia Muzeum Browaru Żywiec

Muzeum Browaru Żywiec

Jeśli jesteście miłośnikami piwa i historii, a przy okazji podróżujecie po regionie Beskidu Śląskiego, koniecznie zajrzyjcie do Żywca. Tam może odwiedzić muzeum znanego browaru Żywiec, zobaczyć, jak warzyło się niegdyś piwo i oczywiście degustować ten złocisty trunek z pianką.

Muzeum Piwa w Żywcu jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Rout of Industial Heritage).

To obowiązkowe miejsce odwiedzin dla miłośników tego trunku, mieście się w mieście Żywiec - w historycznych podziemiach browaru wykutych w skale. Takie umiejscowienie było podyktowane w dawnych czasach utrzymywaniem odpowiedniej temperatury podczas fermentacji i leżakowania piwa.

To tu, w tzw. sali żywiołów, poznamy piwo rozłożone praktycznie na czynniki pierwsze. A więc mamy wodę, słód, chmiel i drożdże. Z tych składników tworzymy właśnie ten popularny napój alkoholowy.

Możemy tu również zobaczyć jak przed wiekami wyglądał cały proces jego przygotowania – głównie rzemieślniczy i artystyczny, jakże inny od dzisiejszego, w pełni zautomatyzowanego działania.

Zwiedzając muzeum warto zdecydować się na jego rozszerzoną trasę. Obejrzymy nie tylko wszystkie dostępne ekspozycje, ale również współczesną część browaru, gdzie goście mogą obserwować, jak produkuje się ten złocisty trunek. Oczywiście możliwa jest także degustacja żywieckiego piwa, pod warunkiem, że nie będziecie później musieli prowadzić kampera czy samochodu.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy