artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Muszyna – miasto zdrowej wody
  fot. Wikipedia Muszyna – miasto zdrowej wody

Muszyna – miasto zdrowej wody

Czas czytania 3 minuty

Na hasło: „Muszyna” niemal od razu przychodzi nam na myśl wytwórnia wody mineralnej. Jednak błędem byłoby wiązanie tego pięknego miasta tylko z tym zdrowym napojem. Podróżując kamperem po Polsce, warto rozważyć Muszynę jako cel naszej podróży. Można tu wspaniale odpocząć na łonie piękna przyrody.

Muszyna nieodłącznie będzie kojarzyła się ze znaną wodą mineralną. Jej prozdrowotne właściwości uczyniły z tego pięknego miasta jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. W samym mieście jednak mamy również wiele wspaniałych miejsc do odpoczynku i podreperowania swojego zdrowia.

Muszyna zawsze była miastem leżącym na granicy krajów. Opierała więc swój rozwój gospodarczy na przebiegających tu historycznych szlakach handlowym. Najważniejszy z nich był nazywany „węgierskim”. Trasa szlaku, wzdłuż rzeki Poprad, sprzyjało rozwojowi Muszyny.

Muszyna to nie tylko przygraniczne miasto handlowe. To również źródło leczniczej wody mineralnej. Status uzdrowiska miasto zyskało dopiero w latach dwudziestych XX w. Pomysłodawcami byli Antoni Jurczak i dr Seweryn Mściwujewski. Eksploracja źródeł wód mineralnych rozpoczęto w Muszynie w 1932 roku. Nieco wcześniej Muszynę zaklasyfikowano w Związku Uzdrowisk Polskich.

Dwa źródła nazwano od imienia burmistrza miasta - Antoni oraz Wanda, to z kolei imię żony Mściwujewskiego. Niestety działania II wojny światowej przyniosły całkowite zniszczenie tego pięknego uzdrowiska. Miasto odbudowano dopiero w 1958 roku. Wówczas również wznowiono działalność uzdrowiskową. Klimat Muszyny oraz specyficzne wody mineralne wspierają głównie układ oddechowy oraz układ pokarmowy.

ReklamaMuszyna – miasto zdrowej wody 1
Warto wiedzieć, że głównym „skarbem” Muszyny są źródła leczniczych wód mineralnych. Wody w Muszynie zawierają potrzebne nam biopierwiastki, jak magnez, wapń, sód, potas, żelazo, selen czy lit. Miasto posiada również odpowiednie warunki do prowadzenia leczenia uzdrowiskowego chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego.

Jak na uzdrowisko przystało, w Muszynie znajdują się liczne sanatoria, zakłady lecznicze, pensjonaty czy domy wypoczynkowe. Do wielu pijalni wód mineralnych zlokalizowanych w mieście można wejść za dramo i próbować leczniczych wód.

Również dla turystów i mieszkańców udostępniono kompleks basenów oraz lodowisko, które znajduje się w dzielnicy uzdrowiskowej. Natomiast na Zapopradziu znajdziecie wiele ścieżek spacerowych z ławkami, placami zabaw i trasami rowerowymi.

Również, praktycznie w samym centrum miasta, znajduje się rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska, utworzony w 1957 roku.

Dobra informacja dla miłośników jazdy na nartach jest taka, że Muszyna jest połączona systemem 10 wyciągów narciarskich z ośrodkiem w Wierchomli Małej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News