artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Most obrotowy w Giżycku
  fot. mazury24.eu Most obrotowy w Giżycku

Most obrotowy w Giżycku

Czas czytania 1 minuta

Czy 100-tonowy most można otworzyć ręcznie i może to zrobić jedna osoba? Takie rzeczy zobaczymy tylko na Mazurach. Most obrotowy w Giżycku nad Kanałem Łuczańskim w sezonie przyciąga rzesze turystów. To unikatowy zabytek techniki w skali nie tylko kraju, ale i w Europy.

Obiekt został zbudowany w 1898 roku przez firmę Beuchelt & Co. Grünberg i.Schl. Dzięki temu mieszkańcy mieli zapewniony dojazd do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen.

Konstrukcja tego unikatowego mostu jest zaprojektowana tak, że całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.

Dzięki specjalnemu mechanizmowi 100-tonowy most może obsługiwać ręcznie jeden operator. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut. U osoby obsługującej most można otrzymać specjalny certyfikat – pieczęć obecności na tym obiekcie

Most otwierany jest (zamykany dla ruchu kołowego) według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków Żeglugi Mazurskiej. Jest przeznaczony dla pojazdów o masie całkowitej do 2,5 ton.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy