artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Pałac rodu Dohnów niedaleko Morąga
  fot. Wikipedia Pałac rodu Dohnów niedaleko Morąga

Morąg – miasto Pana Samochodzika

Czas czytania 3 minuty

„Pan Samochodzik i…” – znana niegdyś seria opowieści Zbigniewa Nienackiego, lubiona do dziś przez młodzież i nieco starszą młodzież. Warto wiedzieć, że autor związany był właśnie z tym niewielkim miastem na Mazurach. Jednak nie tylko dlatego warto Morąg odwiedzić.

Niewielkie miasteczko na Mazurach, urokliwie położone niedaleko Ostródy i Iławy, przyciąga wszystkich tych, którzy cenią spokój i odpoczynek w stylu „slow life”. Mamy tu jednak sporo ciekawych zabytków i atrakcji do zobaczenia.

Morąg z pozoru, na pierwszy rzut oka może nie zachwycać. Jednak to tylko pozory. W tym dawnym, pogranicznym miasteczku naprawdę jest co zwiedzić i co robić w wolnym czasie.

Zobacz wspaniały pałac pruskiego rodu Dohnów

Na pewno najważniejszym obiektem, wartym odwiedzenia, jest Pałac Dohnów, będący wcześniej siedzibą pruskiego rodu szlacheckiego zu Dhona. Warto przyjrzeć się dziedzińcowi, dwukondygnacyjnej strukturze budowy oraz zegarowi słonecznemu. Obecnie znajduje się tu Muzeum Warmii i Mazur.

Ten ratusz w Morągu zachwyca

Kolejnym zabytkiem Morąga jest ratusz wybudowany w 1444 r.,  Koniecznie zejdźcie do ratuszowych piwnic, gdzie znajduje się Morąska Izba Pamięci Historycznej. Piwnice są jednym z najstarszych miejsc w mieście, powstały w XIV wieku. Jaki był ich cel budowy? Prawdopodobnie znajdowały się tam lochy, niewielkie hale targowe, "sklepy" czyli chłodne pomieszczenia piwniczne. Przed ratuszem uwagę zwracają dwie zabytkowe armaty z wojny francusko-pruskiej 1870 r.

ReklamaMorąg – miasto Pana Samochodzika 1
Kościół w Morągu pełen tajemnic

Zajrzyjcie również do zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła z XIV w. We wnętrzu znajduje się drewniany, barokowy ołtarz główny z 1690 r., płyta nagrobna Piotra Dohna i jego żony, gotyckie malowidła ze ścian prezbiterium, ambona z końca XVII w., prospekt organowy z 1705 r., żyrandole (m.in. ośmioramienny barokowy z 1604 r.) oraz gotyckie misy chrzcielne.

Morąg to z pewnością propozycja dla tych wszystkich, którzy uwielbiają takie klimatyczne, niewielkie miasteczka, gdzie można odpocząć od zgiełku miast turystycznych. Do tego przyroda, jaka otacza miasto zachęca również do pieszych i rowerowych wypraw.

Blisko stąd będziecie już mieli do Ostródy i Iławy. Natomiast Morąg może być ciekawą opcją na nawet krótki odpoczynek i spacer po tym wspaniałym mieście, które tylko na pierwszy rzut oka wydaje się nieciekawe.

Ponadto wiele osób, które Morąg odwiedzały zachwalały pączki z lokalnej cukierni oraz świeże i pyszne ryby, które można kupić w centrum miasta.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News