artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Monaster w Supraślu
  fot. wikipedia.org Monaster w Supraślu

Monaster w Supraślu

Czas czytania 4 minuty

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, Ławra Supraska – jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Znajduje się na terenie miasta Supraśl.

Monaster w Supraślu, znany również jako Supraski Monaster Zwiastowania, jest jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej na Podlasiu. Założony w XVI wieku przez króla Zygmunta II Augusta, klasztor ten przez wieki był centrum duchowości i kultury prawosławnej. Jego bogata historia i wyjątkowa architektura przyciągają licznych pielgrzymów i turystów, pragnących zobaczyć słynne freski oraz unikalne ikonostasy, które zdobią wnętrze cerkwi.

Monaster w Supraślu jest świadkiem bogatej historii i tradycji prawosławia na Podlasiu.

Supraśl, położony w sercu malowniczej Puszczy Knyszyńskiej, jest miastem o bogatej historii i kulturze. Jednym z najbardziej znaczących miejsc w Supraślu jest prawosławny monaster, który jest świadkiem ponad 500 lat historii. Monaster ten, będący kiedyś centrum życia religijnego i kulturalnego, dziś przyciąga turystów z całego świata swoją architekturą i kolekcją ikon.

W monasterze warto zobaczyć Muzeum Ikon, które posiada jedną z największych kolekcji w Polsce. Znajdują się tam zarówno ikony bizantyjskie, jak i ruskie, a także dzieła sztuki sakralnej z różnych epok. Kolejnym punktem jest cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która jest głównym miejscem kultu w monasterze. Cerkiew ta zachwyca swoimi freskami i ikonostasem, będącym prawdziwym dziełem sztuki.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Oprócz Muzeum Ikon, znajduje się tu również Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, które opowiada o historii drukarstwa i papiernictwa w regionie. To właśnie tutaj powstała pierwsza w Polsce papiernia i drukarnia, co czyni to miejsce wyjątkowym świadkiem rozwoju kultury piśmienniczej.

Spacerując po terenie monasteru, można podziwiać również piękne ogrody oraz pozostałości dawnych zabudowań klasztornych. Jest to idealne miejsce na chwilę refleksji i odpoczynku od codziennego zgiełku.

Wizyta w monasterze w Supraślu to nie tylko okazja do poznania historii i sztuki sakralnej, ale również szansa na doświadczenie duchowości i spokoju, które są nieodłącznym elementem tego miejsca.

Klasztor w Supraślu to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także ważny ośrodek edukacyjny i kulturalny. W jego murach mieści się muzeum ikon, które posiada jedną z największych kolekcji ikon w Polsce. Ponadto, regularnie odbywają się tutaj koncerty muzyki cerkiewnej oraz inne wydarzenia promujące kulturę prawosławną.

Odwiedzając Monaster w Supraślu, można również podziwiać przepiękne otoczenie klasztoru, w tym starodrzew parkowy oraz malownicze stawy. Cały kompleks klasztorny jest doskonale zachowany i stanowi cenny przykład dziedzictwa narodowego, który zasługuje na szczególną uwagę i ochronę.

Warto zobaczyć w Monasterze w Supraślu:

Cerkiew Zwiastowania NMP – główna świątynia monasteru, która zachwyca swoją architekturą i bogatymi freskami.

ReklamaMonaster w Supraślu 2
Muzeum Ikon – mieszczące się w Pałacu Archimandrytów, prezentuje unikatową kolekcję ikon oraz dzieł sztuki sakralnej.

Bramę-dzwonnicę – stanowiącą wejście do kompleksu klasztornego, z której roztacza się widok na cały monaster.

Domy Tkaczy – zabytkowe drewniane domy, które niegdyś były domami pracowników fabryk włókienniczych.

Monaster w Supraślu jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Jego spokojna atmosfera oraz piękno otaczającej przyrody sprawiają, że jest to idealne miejsce do refleksji i odpoczynku od codziennego zgiełku.

Warto zaznaczyć, że nadal jest aktywnym klasztorem, gdzie nadal odbywają się regularne nabożeństwa i funkcjonuje życie monastyczne. Dla wielu osób jest to miejsce o szczególnej atmosferze i duchowości, które pozwala na chwilę refleksji i wyciszenia w dzisiejszym zabieganym świecie.

Dojazd do Monasteru jest bardzo prosty. Jadąc od strony Białegostoku kierujemy się przez Supraśl ciągle prosto aż do ronda, przy którym po lewej stronie widnieją duże, białe budynki sakralne – są to właśnie cerkiew i zabudowanie klasztorne.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News