artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Legendarny Szlak Orlich Gniazd
  fot. Wikipedia Legendarny Szlak Orlich Gniazd

Legendarny Szlak Orlich Gniazd

Czas czytania 3 minuty

Szlak Orlich Gniazd to system średniowiecznych zamków ulokowanych na wzniesieniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Większość z nich obecnie znajduje się w stanie ruiny, jednak niektóre zachowały się w całkiem niezłej kondycji i można je zwiedzać.

Jura Krakowsko-Częstochowska, ze swoimi skałami i wzniesieniami świetnie nadawała się na umocniony szlak graniczny państwa polskiego. Nic więc dziwnego, że w średniowieczu zbudowano tu cały system twierdz.

Na Szlaku Orlich Gniazd można poznać niezwykłe legendy i opowieści, ze znanymi bohaterami legend i przede wszystkim fascynującą, często nieznaną historią Polski. To historie zbójców, duchów, strachów i tajemniczych zdarzeń. Praktycznie każdy zamek ma swoją historię, opowiadania i własne upiory.

Koniecznie powinniście zajrzeć do wszystkich historycznych obiektów, a jeśli nie macie na to czasu, warto odwiedzić kilka najbardziej znanych. Wszystkie orle twierdze są dostępne dla zwiedzających. Większość zamków jest zrewitalizowana lub właśnie odnawiana.

Olsztyn niedaleko Częstochowy, z Górą Zamkową, ruinami zamku i otaczającymi go skałami, zdecydowanie warto obejrzeć. Chociażby dla przepięknych widoków i legend, jakie otaczają ten zamek. Podobno w zamkowych lochach ukryty jest wielki skarb, a strzec ma go piekielny pies.

Podobne, bajeczne opowieści krążą o Zamku Ostrężnik z jaskinią ostrężnicą. Jego ruiny znajdziemy kierując się na południe do Złotego Potoku. Natomiast o warowniach w Mirowie i Bobolicach krąży legenda, że są połączone podziemnym korytarzem. Nikt go jednak jeszcze nie odnalazł.

ReklamaLegendarny Szlak Orlich Gniazd 1
Niedaleko zaś znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Otoczone skałami białe mury wyglądają imponująco. Ze wszystkich twierdz na szlaku jest on najchętniej odwiedzany przez turystów. W jego wnętrzach Andrzej Wajda kręcił Zemstę, wcześniej mury były plenerem dla serial Janosik.

Dalej czekają na nas na wyjątkowe warownie w Pilicy i pobliskim Smoleniu, w Bydlinie, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Ojcowie, Korzkwi.

Rowerzystów zainteresuje z pewnością również fakt, że wytyczony tu został szlak dla miłośników podróży na dwóch kółkach.

A jeśli najpierw chcemy dokładnie obejrzeć wszystkie obiekty Szlaku Orlich Gniazd w miniaturze i w jednym miejscu, koniecznie powinniście udać się do Podzamcza. Tam znajdziecie właśnie miniatury wszystkich zamków i będziecie mogli zdecydować czy chcecie odwiedzić je wszystkie czy wybrać tylko te, które Was najbardziej zaciekawiły.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News