artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Legendarny Szlak Orlich Gniazd
  fot. Wikipedia Legendarny Szlak Orlich Gniazd

Legendarny Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to system średniowiecznych zamków ulokowanych na wzniesieniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Większość z nich obecnie znajduje się w stanie ruiny, jednak niektóre zachowały się w całkiem niezłej kondycji i można je zwiedzać.

Jura Krakowsko-Częstochowska, ze swoimi skałami i wzniesieniami świetnie nadawała się na umocniony szlak graniczny państwa polskiego. Nic więc dziwnego, że w średniowieczu zbudowano tu cały system twierdz.

Na Szlaku Orlich Gniazd można poznać niezwykłe legendy i opowieści, ze znanymi bohaterami legend i przede wszystkim fascynującą, często nieznaną historią Polski. To historie zbójców, duchów, strachów i tajemniczych zdarzeń. Praktycznie każdy zamek ma swoją historię, opowiadania i własne upiory.

Koniecznie powinniście zajrzeć do wszystkich historycznych obiektów, a jeśli nie macie na to czasu, warto odwiedzić kilka najbardziej znanych. Wszystkie orle twierdze są dostępne dla zwiedzających. Większość zamków jest zrewitalizowana lub właśnie odnawiana.

Olsztyn niedaleko Częstochowy, z Górą Zamkową, ruinami zamku i otaczającymi go skałami, zdecydowanie warto obejrzeć. Chociażby dla przepięknych widoków i legend, jakie otaczają ten zamek. Podobno w zamkowych lochach ukryty jest wielki skarb, a strzec ma go piekielny pies.

Podobne, bajeczne opowieści krążą o Zamku Ostrężnik z jaskinią ostrężnicą. Jego ruiny znajdziemy kierując się na południe do Złotego Potoku. Natomiast o warowniach w Mirowie i Bobolicach krąży legenda, że są połączone podziemnym korytarzem. Nikt go jednak jeszcze nie odnalazł.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Niedaleko zaś znajduje się Zamek Ogrodzieniec. Otoczone skałami białe mury wyglądają imponująco. Ze wszystkich twierdz na szlaku jest on najchętniej odwiedzany przez turystów. W jego wnętrzach Andrzej Wajda kręcił Zemstę, wcześniej mury były plenerem dla serial Janosik.

Dalej czekają na nas na wyjątkowe warownie w Pilicy i pobliskim Smoleniu, w Bydlinie, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Ojcowie, Korzkwi.

Rowerzystów zainteresuje z pewnością również fakt, że wytyczony tu został szlak dla miłośników podróży na dwóch kółkach.

A jeśli najpierw chcemy dokładnie obejrzeć wszystkie obiekty Szlaku Orlich Gniazd w miniaturze i w jednym miejscu, koniecznie powinniście udać się do Podzamcza. Tam znajdziecie właśnie miniatury wszystkich zamków i będziecie mogli zdecydować czy chcecie odwiedzić je wszystkie czy wybrać tylko te, które Was najbardziej zaciekawiły.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy