artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
Kudowa-Zdrój
  fot. pixabay.com Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój

Zabytkowe, dawne uzdrowisko ciekawie położone wśród Sudetów na Ziemi Kłodzkiej. Jeszcze w XIX w. była pierwszym ośrodkiem dla chorych na serce na terenie ówczesnych Niemiec. Tu mieści się najpiękniejsza polska pijalnia wód źródlanych na Śląsku.

Miasto położone jest 4 km od przejścia granicznego, 57 km od Wałbrzycha i 37 km od Kłodzka.

To wyjątkowe uzdrowisko w pierwszej kolejności warto odwiedzić ze względu na zaliczany do zabytków XVIII-wieczny Park Zdrojowy o powierzchni prawie 13 ha. Oprócz kuracjuszy Kudowę odwiedzają chętnie turyści, ponieważ rezerwując tutaj noclegi, można wygodnie wybrać się w Góry Stołowe.

Ze szczytu Szczelińca (919 m n.p.m.) rozpościera się przepiękny widok na całą panoramę Sudetów. Kaplica Czaszek to najbardziej znana atrakcja w mieście. Jej wyjątkowość podkreśla fakt, że na terenie Europy znajdują się tylko trzy takie kapliczki (wyłożone ludzkimi czaszkami i kośćmi). Dwie pozostałe są w Czechach.

W dzielnicy Czermna znajduje się Muzeum Rzemiosł na szlaku ginących zawodów. W drewnianych chatach można zobaczyć, jak dawniej wyglądała praca garncarzy, kowali i innych prawie już niespotykanych rzemieślników. Uroczyście obchodzonym wydarzeniem każdego roku są Festiwale Moniuszkowskie, kiedy to wybrzmiewają głównie dzieła Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery. Muzeum Zabawek „Bajka” zawiera liczne zbiory zabawek, z których najstarsze pochodzą ze starożytności. Obiekt jest czynny przez cały rok.

Miłośnicy gór, spośród agroturystyk i pensjonatów, mogą wybrać te, które będą najbliżej szlaków pieszych na najwyższy szczyt Gór Stołowych.

W pobliżu działa Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Psążnej oraz w Czermnej można zobaczyć unikalne rękodzieło, czynną cały rok ruchomą szopkę z 250 postaciami.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW