artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Kudowa-Zdrój
  fot. pixabay.com Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój

Czas czytania 3 minuty

Śląsk to nie tylko góry, kopalnie, ale również piękne, niewielkie, zabytkowe, klimatyczne miasteczka – pełne ciekawych zabytków, często nie zniszczone przez działania ostatniej wojny światowej. Wiele z nich to również uzdrowiska, w których napijemy się wód zdrowotnych. Jeśli więc będziecie zwiedzali kamperem Śląsk, odwiedźcie również Kudowę-Zdrój.

Nazwa miasta z członem „zdrój” wskazuje, że mamy do czynienia z uzdrowiskiem. Takim miastem jest również Kudowa-Zdrój – przepięknie ulokowane historyczne, śląskie miasteczko, pełne cekawych zabytków oraz oczywiście pijalni wód leczniczych.

W XIX w. Kudowa-Zdrój była pierwszym ośrodkiem leczniczym dla chorych na serce na terenie ówczesnych Niemiec. W tym mieście znajduje się również jedna z najpiękniejszych pijalni wód zdrojowych na Śląsku.

W mieście koniecznie musicie odwiedzić zabytkowy, XVIII-wieczny Park Zdrojowy. Do miasta przyjeżdżają nie tylko kuracjusze, którzy chcą w naturalny sposób podreperować swoje zdrowie, ale również turyści, którzy wybierają się w Góry Stołowe.

Bez wątpienia największą atrakcją Kudowy-Zdroju jest Kaplica Czaszek. Jej wyjątkowość polega na tym, że obecnie na terenie Europy mamy zaledwie trzy takie kapliczki. Ich nazwa nie jest myląca czy alegoryczna, wnętrze obiektu jest faktycznie wyłożone ludzkimi czaszkami i kośćmi. Dwie pozostałe tego typu kapliczki znajdują się w Czechach.

W Kudowie-Zdroju znajdziemy również bardzo ciekawe muzeum, które koniecznie warto odwiedzić. W dzielnicy Czermna mieści się Muzeum Rzemiosł na szlaku ginących zawodów. W drewnianych chatach możemy dowiedzieć się jak dawniej wyglądała codzienna praca dawnych mistrzów - garncarzy, kowali i innych przedstawicieli praktycznie już wymarłych dziś zawodów.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Funkcjonuje tu również ciekawe Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Psążnej oraz w Czermnej. Tu obejrzymy z kolei unikalne rękodzieło. Zobaczymy także czynną przez cały rok ruchomą szopkę z 250 postaciami. Widok niesamowity.

Koniecznie zajrzyjcie również do Muzeum Zabawek „Bajka”. Ta nietypowa placówka gromadzi liczne zbiory zabawek, z których najstarsze pochodzą aż z czasów starożytności. Obiekt jest czynny przez cały rok i z pewnością warto go odwiedzić.

Kudowa-Zdrój oprócz wód zdrojowych, zabytków czy przepięknego położenia na terenie pasma Sudetów, kusi również kulturą. Co roku organizowane są tu Festiwale Moniuszkowskie. Możemy więc podczas pobytu w tym miasteczku posłuchać „na żywo” dzieł Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News