artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
  fot. Wikipedia Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Czas czytania 3 minuty

W Ząbkowicach Śląskich znajdziemy zabytkową, średniowieczną wieżę. Ktoś zapyta – i cóż w tym dziwnego, wieża jak wieża, wiele takich znajduje się jeszcze w historycznych miasta w Polsce. Niby tak, zgoda, jednak ta w Ząbkowicach nie dość, że jest odchylona od pionu, czyli krzywa, to jeszcze tak do końca nie wiadomo po co właściwie powstała.

Podróżnicy kamperami po Polsce, z nutką zacięcia do odkrywania zagadek różnych niejasności rozsianych po całym kraju, powinni obrać za cel swojej kamperowej wyprawy do Ząbkowic Śląskich. Możecie niemal poczuć się jak bohaterowie słynnego cyklu powieści „Pan Samochodzik i…”.

Dlaczego jednak akurat Ząbkowice Śląskie? Bo to nie tylko stare, pełne zabytków, historyczne miasto w Polsce. Stoi tu pewien bardzo tajemniczy zabytek, który nie tylko warto zobaczyć, ale również pomyszkować wokół i poszukać interesujących informacji.

Ząbkowice Śląskie słyną przede wszystkim z niezwykłego zabytku. To tu wznosi się średniowieczna Krzywa Wieża - i faktycznie jest krzywa - nie tylko z nazwy.

Teraz konkretne fakty techniczne. Wieża w Ząbkowicach Śląskich wznosi się na wysokość 34 metrów. Obiekt jest również odchylony od pionu. Obecnie ta wartość to to 2,12 metra. Dziś wieża spełnia gównie funkcję punktu widokowego. Ale po co ją wybudowano?

To właśnie tajemnica Ząbkowic Śląskich, ponieważ do tej pory historykom nie udało się ustalić, kiedy dokładnie wieża została zbudowana. To jednak nie wszystko, ponieważ również nie jest pewne jaką rolę tego obiekt w systemie obronności miejskiej miała wieża pełnić. Na podstawie samej lokacji krzywej wieży niektórzy lokalni historycy domyślają się, że niegdyś mógł tu wznosić się zamek. Czy tak było faktycznie? Nie wiadomo. Inni specjaliści od historii miasta wskazują, że krzywa wieża miała być elementem bramy wjazdowej do dawnych Ząbkowic Śląskich lub po prostu dzwonnicą.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Nie wiadomo również, co powoduje odchylenie obiektu od pionu. Uważa się, że przyczyną mogły być wstrząsy tektoniczne, które odnotowano na terenie Ząbkowic Śląskich w dniu 15 września 1590 roku. Nie można również wykluczyć, że przyczyną takie zachowania się zabytkowego obiektu było rozmoknięcie gruntu, które spowodowało osiadanie fundamentu.

Jak to było więc z krzywą wieżą w Ząbkowicach Śląskich? Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku ciągle ten obiekt stanowi pewną zagadkę. Może więc warto dotrzeć tu kamperem i sprawdzić samodzielnie rozmaite teorie, a przede wszystkim obejrzeć ten wspaniały, zabytkowy obiekt?

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News