artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kopalnia w Złotym Stoku
  fot. Wikipedia Kopalnia w Złotym Stoku

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Czy Polska ma swoje własne „Eldorado”, gdzie niegdyś poszukiwano złotego kruszcu? Oczywiście, że tak i co więcej, nadal można to miejsce odwiedzić i samemu spróbować poszukać bryłek złota. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Śląsku, koniecznie skierujecie się do Złotego Stoku.

Nie pożałujecie wycieczki do Złotego Stoku. Tylko tu w Polsce zwiedzicie autentyczną kopalnię złota, zobaczycie podziemny wodospad, obejrzycie niezwykłe urządzenia w Średniowiecznym Parku Techniki i spróbujecie sami wypłukać drobinki złotego kruszcu.

„Kopalnia Złota" w Złotym Stoku to niespotykana nigdzie indziej trasa turystyczna przebiegająca przez dwie sztolnie. W pierwszej o nazwie „Gertruda" o długości 500 metrów można obejrzeć unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów z całego świata. Tu również zobaczymy również zbiór pamiątek po górnikach wydobywających przez wieki złoto oraz skarbiec z 1066 sztabami złota.

Drugą ze sztolni o nazwie „Czarna" o długości 700 metrów, zwiedzamy przez XVI-wieczne, ręcznie kute wyrobiska. Tu poznamy techniki górnicze stosowane z powodzeniem na przestrzeni wieków w Polsce. Zobaczymy również niezwykłe zjawisko przyrodnicze - jedyny w naszym kraju podziemny wodospad. Do tego odbędziemy przejażdżkę podziemnym tramwajem.

Chętni będą mogli tu wybić swoją własną monetę, a jeśli poczuliśmy „żyłkę” poszukiwacza złota możemy spróbować je znaleźć metodą wypłukiwania.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Jeśli jednak nic nie znajdziemy możemy chociaż na pocieszenie zobaczyć pokaz odlewania złotych sztabek, wykonać złoty papier czerpany bądź też obejrzeć wystawę minerałów.

Średniowieczny Park Techniki, który również znajduje się w Złotym Stoku, to replika średniowiecznej osady górniczej wyposażonej w urządzenia zbudowane na podstawie rycin oraz opisów Georgiusa Agricoli. Jest to jedyna taka atrakcja w Europie.

Warto dodać na koniec, że turyści wyjeżdżają na zewnątrz kopalni Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – największą atrakcją turystyczną Kopalni Złota.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy