artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kopalnia soli w Bochni
  fot. flickr.com Kopalnia soli w Bochni

Kopalnia soli w Bochni

Czas czytania 3 minuty

Kopalnia soli w Bochni jest najstarszą tego typu kopalnią w Polsce. To prawdziwa historyczna „perełka” naszego dziedzictwa przemysłowego. Do tej pory do kopalni w Bochni można zjechać, zwiedzać ją spacerując po wykutych w skałach chodnikach, a nawet popływać łódką pod powierzchnią ziemi.

Jeśli więc będziecie podróżowali kamperem po południu Polski, i zajedziecie w pobliże Bochni, koniecznie musicie odwiedzić to śląskie miasto i zjechać pod powierzchnię ziemi, zwiedzając dawną kopalnię soli.

Warto wiedzieć, że zabytkowa Kopalnia Soli Bochnia jest najstarszą na polskich ziemiach kopalnią. Udokumentowane rozpoczęcie wydobycie tu soli kamiennej sięgają 1248 r. Po upływie tak wielu wieków, bocheńska kopalnia nadal jest otwarta i możliwe jest jej zwiedzanie.

Dodajmy również, że kopalnia soli w Bochni w 2013 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wielkie wyróżnienie dla tego obiektu.

Kopalnia soli w Bochni po prawie ośmiu wiekach wydobywczej działalności człowieka wygląda obecnie jak niesamowite, podziemne miasto. Zachwyca swoimi niespotykanymi wyrobiskami, pięknymi, wykutymi w skałach solnych kaplicami, a także oryginalnymi rzeźbami i górniczymi przyrządami wykorzystywanymi przed wiekami do wydobywania soli w tym miejscu.

Warto wiedzieć, że ten niesamowity, podziemny obiekt w Bochni można zwiedzać spacerując pieszo po podziemnych chodnikach i komorach oraz... pływać po niej łodziami – w tej części, która jest zalana wodą.

ReklamaKopalnia soli w Bochni 1
Zwiedzanie bocheńskiej, zabytkowej kopalni to wyprawa niezwykła, wręcz magiczna, wiodąca przez najpiękniejsze i ciekawe do oglądania wyrobiska. Ten najbardziej niesamowite znajdują się na poziomach August i Sienkiewicz.

Możemy w kopalni soli w Bochni zwiedzić unikatowe, podziemne komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym. Zobaczymy tu surowe kaplice, a także narzędzia, którymi przed wiekami posługiwali się górnicy podczas swojej pracy w kopalni soli.

W tej kopalni możemy podziwiać, jedyną w swoim rodzaju na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną. Dzięki niej zwiedzanie kopalni soli w Bochni nabiera niecodziennego charakteru podróży przez historię soli w Polsce. Ta zaś rozpoczyna się w okresie władania tymi ziemiami przez księcia Bolesława Wstydliwego oraz jego żony - księżnej Kingi.

Pod ziemią, w kopalni soli w Bochni, swoje niesamowite opowieści przekazują zwiedzającym polscy królowie, żupnicy genueńscy oraz duch cystersa, mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Podsumowując, zwiedzanie kopalni soli w Bochni będzie dla Was niezapomnianą przygoda, w czasie której zobaczycie, że mimo upływu wielu wieków, życie górnicze w kopalni toczy się tu nadal.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News