artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Kolej linowa Wielka Czantoria
  fot. Wikipedia Kolej linowa Wielka Czantoria

Kolej linowa Wielka Czantoria

Czteroosobowe, wygodne kanapy kolejki wwożą turystów pieszych w górne partie Beskidów. Zimą, dla miłośnikom narciarstwa i snowboardu Czantoria oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach. 

Górna stacja ośrodka znajduje się na polanie Stokłosica, na wysokości 851 m n.p.m. 

Dolna stacja kolei linowej na Wielką Czantorię zlokalizowana jest w Ustroniu przy ulicy 3-go Maja 130. Można tam dojechać autobusem PKS (przystanek Ustroń Polana), pociągiem (stacja Ustroń Polana) lub samochodem – tuż przy wyciągu mieści się duży parking (bezpłatny w sezonie zimowym, latem płatny).

Na Polanie Stokłosicy znajdują się bary, grille, kawiarnie, stragany z pamiątkami, letni tor saneczkowy oraz sokolarnia, w której zobaczyć można różne ptaki drapieżne, nie tylko sokoły.

Na szczyt Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.) prowadzi z polany czerwony szlak. Pokonanie tej drogi zajmuje około 30 minut.

Na szczycie znajduje się 29-metrowa wieża widokowa, z której podziwiać można wspaniałe widoki – pięknie widać Ustroń, Wisłę i Beskid Śląski, a przy ładnej pogodzie dostrzec można Tatry, Małą Fatrę na Słowacji oraz odległe pasma górskie w Czechach.

Wejście na wieżę jest płatne, jednak malownicze walory krajobrazowe w pełni rekompensują ten wydatek. 

Kolej linowa Czantoria jest przystosowana do przewozu rowerów, przyjazna dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy