artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
  fot. pixabay.com Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższą i najnowocześniejszą koleją tego typu w Polsce i bez wątpienia jedną z największych atrakcji Krynicy-Zdroju.

Kursuje pomiędzy dolną stacją położoną w dolinie Czarnego Potoku w Popradzkim Parku Narodowym. a szczytem Jaworzyny Krynickiej (1114 m.n.p.m) - najwyższego szczytu we wschodniej części Beskidu Sądeckiego, jednego z głównych celów wycieczek gości przybywających do Krynicy-Zdroju.

W ciągu jednej godziny kolej gondolowa może wywieść 1600 osób. Sześcioosobowe kabiny, poruszają się z prędkością 5 m/s i zapewniają przy tym wygodną i bezpieczną jazdę. Przejazd koleją na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmuje zaledwie 7 minut.

Wagoniki są wyposażone w ławeczki oraz kosze służące do przewożenia sześciu par nart oraz snowboardu. Kolej posiada całkowite elektroniczne sterowanie, zapewniające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo pracy personelu obsługi i pasażerów.

Latem ze szczytu Jaworzyny Krynickiej można podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy, Tatry Słowackie a nawet najwyższe szczyty bieszczadzkie. Bliski kontakt z przyrodą dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

Kolei gondolowa sprawiła, że Krynica stała się nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych. Na Jaworzynie Krynickiej panują wręcz doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Liczne trasy i wyciągi narciarskie dają mnóstwo frajdy z jazdy na nartach i snowboardzie i są prawdziwą mekką dla miłośników tych sportów.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Liczne ścieżki i szlaki turystyczne zapraszają na spacery i wędrówki, a atrakcyjna trasa rowerowa daje radość amatorom rowerów górskich.

Oczywiście wyjazd koleją gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej to jedna a alternatyw dotarcia na szczyt. Liczne ścieżki i szlaki turystyczne zapraszają na spacery i wędrówki, a trasy rowerowe czekają na amatorów rowerów górskich.

"Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna" na stoku Jaworzyny Krynickiej daje turystom możliwość zapoznania się z najciekawszymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi okolicy. Trasa ma długość 4,5 km z czasem przejścia zbliżonym do ok. 2 godzin. Na tym wyjątkowym szlaku rozstawionych jest 14 tzw. "przystanków tematycznych". Każdy z nich poświęcony jest osobliwościom danego odcinka ścieżki, które opisane są na tablicach informacyjnych. Na ścieżce można podziwiać ciekawe przyrodniczo formy biogrup drzew oraz drzewostanów, a także przykłady form ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!