artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką
  fot. pixabay.com Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Czas czytania 3 minuty

Niesamowita atrakcja czeka na Was, jeśli podróżujecie kamperem w okolicach Krynicy-Zdrój. Możecie skorzystać z kolei gondolowej i wjechać na szczyt Jaworzyny Krynickiej. A naprawdę warto z tej możliwości skorzystać by podziwiać przepiękne panoramy przyrody. Sama zaś kolejka to również świetna atrakcja dla całej rodziny.

Warto wiedzieć, że gondolowa kolej na Jaworzynę Krynicką to najdłuższa i najnowocześniejsza tego typu kolejka w Polsce. Bez wątpienia stanowi jedną z największych atrakcji w Krynicy-Zdroju. Jeśli więc odwiedzicie to miasto, koniecznie skorzystajcie z przejazdu kolejką.

Kolej gondolowa kursuje między dolną stacją położoną w dolinie Czarnego Potoku w Popradzkim Parku Narodowym, a szczytem Jaworzyny Krynickiej, który wznosi się na wysokość 1114 m.n.p.m. To najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego. Góra przyciąga tu corocznie turystów, którzy przyjeżdżają do Krynicy-Zdroju.

Nic w tym dziwnego, ponieważ latem ze szczytu Jaworzyny Krynickiej możemy podziwiać wspaniałe beskidzkie krajobrazy, Tatry Słowackie oraz te najwyższe szczyty Bieszczad.

To niesamowite, ale w ciągu zaledwie jednej godziny ta kolej gondolowa może wwieść na szczyt 1600 osób. Wygodne, sześcioosobowe kabiny poruszają się z prędkością 5 m/s. Nie ma się też czego obawiać – wagoniki zapewniają podróżującym wygodną, a przede wszystkim bezpieczną jazdę. Dojazd kolejką na szczyt Jaworzyny Krynickiej zajmie nam zaledwie 7 minut.

ReklamaKolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką 1
Również zimą można korzystać z transportu koleją gondolową, ponieważ jej wagoniki zostały wyposażone w ławeczki oraz kosze pozwalające na umieszczenie tam sześciu par nart czy deski snowboardowej. Kolejka sterowania jest elektronicznie, co zapewnia komfort jazdy oraz bezpieczeństwo dla pasażerów.

To właśnie ta kolei gondolowa spowodowała, że Krynica-Zdrój jest obecnie nowoczesnym ośrodkiem sportów zimowych w Polsce. Na Jaworzynie Krynickiej panują wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa czy innych zimowych rekreacji na świeżym powietrzu. Zastaniemy tam liczne trasy i wyciągi narciarskie.

Jeśli zamiast białego szaleństwa na deskach wolicie spokojne spacery po tej przepięknej okolicy, to do Waszej dyspozycji są ścieżki i szlaki turystyczne w okolicy tego szczytu. Znajdą tu również dla siebie wiele atrakcyjnych tras miłośnicy jazdy na rowerach.

Warto również zwrócić uwagę na "Ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną" znajdującą się na stoku Jaworzyny Krynickiej. Pozwala ona turystom zapoznać się z najbardziej atrakcyjnymi fragmentami krajobrazowo-przyrodniczymi tego regionu. Szlak ma długość 4,5 km, a jego przejście pieszo zajmuje około dwóch godzin. Na trasie natkniemy się na 14 tzw. "przystanków tematycznych", a każdy z nich informuje o ciekawostkach dotyczących konkretnego odcinka ścieżki.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

ReklamaKolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką 2

Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News