artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Kamienica Sołtyków w Kielcach - najstarsza kamienica w mieście
  fot. Wikipedia Kamienica Sołtyków w Kielcach - najstarsza kamienica w mieście

Kamienica Sołtyków w Kielcach - najstarsza kamienica w mieście

Czas czytania 3 minuty

Jeśli w swoich podróżach kamperem dotrzecie także do Kielc – stolicy świętokrzyskiego regionu, koniecznie zajrzyjcie na staromiejski Rynek. Tam zaś koniecznie musicie obejrzeć Kamienicę Sołtyków. To najstarsza, pochodząca z XVIII wieku doskonale zachowana kamienica - przykład mieszczańskiego domu.

Kamienicę na Rynku w Kielcach wzniesiono w 1767 roku. Do końca nie jest pewne, kto stoi za jej budową w tym świętokrzyskim mieście. Obecnie historycy wskazują, że mógł ją wznieść w tym miejscu kucharza biskupów kieleckich, Maćka Gielbę.

Ściana budynku od strony rynku ozdobiona została kamienną płaskorzeźbioną, która przetrwała do dziś. Prezentuje ona orła – rodowy herb Sołtyków.

Jak czytamy w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” dotyczącym opisu Kielc z końca XIX w. możemy znaleźć taki opis: „Wystawił tę kamienicę niejaki Maciej Gilba, kucharz księcia biskupa krakowskiego Sołtyka, a biskup w nagrodę jego zasług herbem swoim dom jego pozwolił przyozdobić. Przed tą kamieniczką stała dawniej kamienna figura św. Tekli na podobnymże słupie”.

Kamienica w Kielcach zmieniała właścicieli, ale zawsze była wykorzystywana na cele gastronomiczne i handlowe.

W opisie tego budynku na portalu zabytek.pl możemy przeczytać, że „w końcu XVIII w. należała do handlującego winem kupca Jana Saula, a w drugiej połowie XIX w. do Antoniego Schwartza, który prowadził słynną winiarnię. W międzywojniu i obecnie należy do rodziny Kahane”.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
W 1959 roku zawalił się jeden z filarów tego budynku. W efekcie tego runęło również sklepienie oraz cały narożnik piętra.

Nie było innego wyjścia, jak wykonać dokładny remont zabytkowego obiektu w Kielcach. Przy tej okazji likwidacji uległa część sklepień oraz powiększono znacznie piwnice pod kamienicą.

Kamienica Sołtyków znajduje się w południowej części zabudowy Rynku w Kielcach. Znajdziecie ją przy wlocie ulicy Małej. Budynek można swobodnie zwiedzać, ponieważ jest otwarty dla turystów.

Obecnie to jednopiętrowa kamienica z piwnicami oraz pięknymi podcieniami. W jej wnętrzu funkcjonuje elegancka kawiarnia.

W zabytkowym budynku Kamienicy Sołtyków w Kielcach ulokowano obecnie również restaurację Stary Browar. Dla tej właśnie działalności specjalnie przygotowano wnętrze tak, aby przypominało gościom stary browar. Napijemy się tu świeżego, rzemieślniczego piwa i zjemy smaczne, regionalne potrawy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News