artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Kalisz - poznaj ducha Wielkopolski
  fot. pixabay.com Kalisz - poznaj ducha Wielkopolski

Kalisz - co warto zwiedzieć?

Kalisz - historyczne, polskie miasto. Podobnie jak Poznań może poszczycić się bardzo długą historią, co skutkuje posiadaniem wielu wspaniałych zabytków. Czy Kalisz warto odwiedzić podczas wojaży po Wielkopolsce? Zdecydowanie tak.

Jedno z najstarszych i najładniejszych miast w Polsce uległo niemal całkowitej zagładzie w czasie działań zbrojnych I wojny światowej. Zostało jednak odbudowane, co niestety zaważyło również na jego strukturze architektonicznej. Po wiekowym Ratuszu nie ma już śladu, na jego miejscu wznosi się obiekt z 1924 r. Jednak miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z urokliwymi, wąskimi uliczkami.

W odkrywaniu dawnych zabytków Kalisza zajrzyjcie do gotyckiej katedry św. Mikołaja. Na tyłach dawnego klasztoru natkniecie się na najdłuższy fragment murów obronnych miasta wzniesionych za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Obejrzyjcie również Most Kamienny z 1826 r.

Warte uwagi jest  piastowskie grodzisko na Zawodziu. To rekonstrukcja osady, która niegdyś znajdowała się w miejscu obecnego miasta. W nieistniejącej kolegiacie św. Pawła był pochowany książę wielkopolski Mieszko III Stary (zm. 1202 r.).

Co jeszcze warto w Kaliszu obejrzeć?

• Kościół pobernardyński (obecnie jezuitów), barokowy z imponującymi rokokowymi freskami brata Walentego Żebrowskiego.

• Neoromańskie więzienie z 1843 r. przy ul. Łódzkiej – z zewnątrz do złudzenia przypomina średniowieczny zamek. Obiekt nadal spełnia swoje pierwotne funkcje.

ReklamaSródtekstowy YT PC
• Pałac Puchalskich, neoklasycystyczna budowla z 1830 r., łącząca cechy rezydencji z kamienicą czynszową. Mieszkała tutaj Maria Konopnicka. Obiekt zlokalizowany przy pl. Kilińskiego.

• Fabryka braci Repphanów – największa fabryka sukna w Kaliszu istniejąca w latach 1824-1910. Plac Kilińskiego.

• Dzielnica żydowska (ul. Złota) i cmentarz żydowski z 1919 r. (ul. Podmiejska) z wieloma macewami pochodzącymi z nieistniejącej starszej nekropolii. W granicach nekropolii zrekonstruowano Dom Przedpogrzebowy (Taharę), dzisiaj przekształcony na Dom Pamięci z zabytkami po żydowskich mieszkańcach Kalisza.

• Dom pod Aniołami - ul Mostowa. Budynek w stylu neoklasycystycznym z charakterystycznymi płaskorzeźbami.

• Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, ul. Kościuszki. Placówka gromadzi zbiory związane z historia miasta i regionu. Dla koneserów - biblioteka z rzadkimi drukami i dziewiętnastowieczną prasą kaliską.

Kalisz zdecydowanie warto odwiedzić podczas wojaży kamperem po Wielkopolsce. Mimo, że miasto może nie jest "głównym bohaterem" wielu przewodników turystycznych, to miasto z pewności ma wiele ciekawych zabytków i atrakcji do zaproponowania turystom.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy