artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce.
  fot. wikipedia.org Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce.

Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce

Czas czytania 3 minuty

Gdzie znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce? To oczywiście Hańcza i jeśli tylko uwielbiacie przyrodę i dobrze czujecie się na łonie natury, koniecznie ruszcie w kierunku regionu suwalskiego na spotkanie z najgłębszym polskim akwenem.

Hańcza – to najgłębszy akwen w Polsce o zawrotnej głębokości ponad 108 metrów! Najgłębsze jezioro w naszym kraju znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Jeśli już postanowicie się tam wybrać kamperem, pamiętajcie, że Hańcza stanowi rezerwat przyrody. Co oznacza, że obowiązuje zakaz pływania po akwenie z użyciem silników spalinowych.

Głębokość polskiego akwenu stawia Hańczę w rzędzie najgłębszych tego typu zbiorników wodnych w całej Europie. W naszej części kontynentu zaś Hańcza jest najgłębszym jeziorem. Dodatkowo przez akwen przepływa rzeka Czarna Hańcza, która zasila je wodami.

Hańcza jest objęta rezerwatem przyrody nie bez powodu. Wody najgłębszego jeziora w Polsce to siedlisko reliktowych już gatunków fauny, jak głowacz pręgopłetwy, sieja, sielawa, stynka i kilka gatunków skorupiaków skandynawsko-bałtyckich.

Jeśli myślicie o plażowaniu nad brzegiem najgłębszego jeziora w Polsce, to niestety będzie zawiedzeni i będziecie musieli obejść się smakiem. To nie jest możliwe. Brzegi Hańczy bowiem to wysoczyzna. Zaś u jej podnóża znajdują się kamienie, które tworzą coś na kształt plaży nad brzegiem jeziora. Tak więc linię brzegową zajmuje litoral kamienisty, zresztą całkiem typowy dla akwenów wysokogórskich. Tak, dobrze rozumiecie – Hańcza jako jedyne jezioro w Polsce znajdujące się na nizinach charakteryzuje się wysokogórskim otoczeniem.

ReklamaJezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce 1
Nie tylko samo jezioro Hańcza jest miejscem, które warto tu zwiedzić. Kiedy już nasycimy swoje zmysły tym przepięknym akwenem, koniecznie udajmy się również do pobliskich ruin dawnego dworu Tomasza Świętopełka Mirskiego w Starej Hańczy z XVII wieku. Wznosił się niegdyś nad brzegiem najgłębszego jeziora w Polsce, a z okiem zabudowań rozciągał się wspaniały widok na wody akwenu. Jego właściciel był uczestnikiem Powstania Styczniowego. Po jego upadku, władze carskie dwór skonfiskowały. Majątek przechodził od właściciela do właściciela i coraz bardziej podupadał. Ostatecznie w 1946 r. budynki strawił pożar. Nigdy nie został odbudowany i do dziś pozostały tylko jego ruiny.

Dobra informacja dla wędkarzy jest taka, że wędkowanie w wodach jeziora jest dozwolone. Występują w nim bardzo duże szczupaki, miętusy, okonie, sieje, sielawy, węgorze i wiele innych ryb.

Wokół jeziora Hańcza zlokalizowane są liczne parkingi dla turystów oraz przebiegają trasy rowerowe.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News