artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce.
  fot. wikipedia.org Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce.

Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce

Najgłębsze jezioro w Polsce znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego - jest to akwen Hańcza i stanowi rezerwat przyrody. Co oznacza, że obowiązuje zakaz pływania z użyciem silników spalinowych. Maksymalna głębokość akwenu to 108,5 m, a średnia głębokość – 42 m.

Głębokość jeziora stawia Hańczę w rzędzie najgłębszych tego typu akwenów w Europie, a na niżu północnoeuropejskim jest ono najgłębsze. Przez ten akwen przepływa rzeka Czarna Hańcza. 

W jego wodach żyją reliktowe gatunki fauny, jak głowacz pręgopłetwy, sieja, sielawa, stynka i kilka gatunków skorupiaków skandynawsko-bałtyckich.

Brzegi Hańczy to wysoczyzna, wyścielona u podnóża kamieniami tworzącymi tzw. kamienne plaże. Linię brzegową zajmuje litoral kamienisty typowy dla jezior wysokogórskich, który na nizinach występuje tylko na jeziorze Hańcza.

Warto tu zwiedzić również ruiny dworu Tomasza Świętopełka Mirskiego w Starej Hańczy.

Wędkowanie w wodach jeziora jest dozwolone. Hańcza jest znakomitym łowiskiem. Występują w nim: bardzo duże szczupaki, miętusy, okonie, sieje, sielawy, węgorze i wiele innych ryb spokojnego żeru. Największą atrakcją jest jednak występowanie w jego niezgłębionych toniach troci jeziorowej.

Wokół jeziora Hańcza zlokalizowane są liczne parkingi dla turystów oraz przebiegają trasy rowerowe.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy