artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Jaskinia Mroźna
  fot. Wikipedia Jaskinia Mroźna

Jaskinia Mroźna

Lubicie góry i jaskinie? Koniecznie zajrzyjcie do Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów. Tam znajdziecie niesamowitą Jaskinie Mroźną o długości ponad 700 metrów. Dodatkowo w jej pobliżu znajdują się kolejne jaskinie, m.in. Jaskinia Zimna i Jaskinia między Żleby.

Gratka dla grotołazów i wszystkich, którzy mają w sobie „żyłkę odkrywcy”. Dla tych znudzonych łatwymi szlakami i oglądaniem zabytków. W Tatrach – jeśli tu będziecie – może  eksplorować ciekawe jaskinie, w śród których niesamowite wrażenie robi ta o mrożącej nazwie „Mroźna”.

Jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej i prowadzą do niej specjalne oznakowania szlaku. Można ją zwiedzać od maja do października – jesienią i zimą jest zamknięta. Dobra wiadomość jest też taka, że jej wnętrze jest oświetlone. Warto też wiedzieć, że jako jedyna jaskinia w Tatrach jest biletowana.

Początkowo poruszamy się sztucznym tunelem, który prowadzi nas do korytarza i kamiennych schodów. Dalej korytarz ma kształt wysokiej szczeliny i nosi nazwę Cmentarzysko Nacieków. Idąc nim, po 20 metrach docieramy do następnych schodów.

Szlak prowadzi przez schody do korytarza Zwalisko, którego dno pokrywają wielkie głazy. Dalej znajdują się następne schody doprowadzające do Białego Chodnika. Docieramy do Komory Złomisk i schodami do Wielkiej Komory. Jest to największa sala w jaskini.

Tu ciekawostka – w jaskini znajduje się jezioro o nazwie „Sabałowe Jeziorko”. Powstało jednak sztucznie, za sprawą działalności człowieka.

ReklamaSródtekstowy YT PC
We wnętrzu jaskini oczywiście obejrzymy w wielu salach skupiska stalagmitów i stalaktytów – chyba nie musimy tłumaczyć co to takiego?

Zwiedzanie całej jaskini trwa od 20 do 40 minut. Wnętrze to praktycznie jeden korytarz z wieloma skalnymi salami.

Czy Jaskinię Mroźną warto obejrzeć? Mimo, że w skali jaskiń zlokalizowanych w Tatrach należy do grupy małych obiektów? Zdecydowanie tak, jeśli podróżujecie z dziećmi lub nie jesteście wytrawnymi grotołazami. Tu nie potrzebujecie latarek czy nie będziecie przeciskali się wąskimi przejściami, często na kolanach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy