artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian
Guciów – prawdziwy wehikuł czasu
  fot. wikipedia.org Guciów – prawdziwy wehikuł czasu

Guciów – prawdziwy wehikuł czasu

To ciekawa i bardzo malownicza wieś położona w powiecie zamojskim, w gminie Zwierzyniec. Miejscowość zlokalizowana jest na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Wieprz.

We wsi znajduje się muzeum etnograficzno-przyrodnicze wpisane do rejestru zabytków. Składa się z chałupy, stodoły (wybudowane w XIX w.) i obory z poddachem (początek XX wieku).

Na pobliskim wzgórzu zwanym Monastyr lub Starzyzna znajdziemy pozostałości grodziska typu wyżynnego (widoczne zarysy wałów) funkcjonującego od IX do XI wieku. Przyjmuje się, że był to jeden z grodów wchodzących w skład większej grupy osad otwartych (podobne zlokalizowane w pobliskim Batorzu i Chodliku). W okolicy znajdują się również cmentarzyska kurhanowe.

Jesienią 2005 dr Gerard Gierliński odkrył we wsi Potok skamieniałe ślady dinozaura kaczodziobego oraz mięsożernego.

Warto też zajrzeć do Zagrody Guciów. To niezwykle urokliwe, magiczne miejsce, w którym czas naprawdę się zatrzymał. Można tu zjeść i napić się tak, jak to było w XIX i XX wieku, kiedy prąd nie był dobrem powszechnym.

Tutejsza Gospoda nazywana jest "kulinarnym skansenem" – ponieważ podają tu potrawy według dawnych przepisów kulinarnych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy