artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Guciów – prawdziwy wehikuł czasu
  fot. wikipedia.org Guciów – prawdziwy wehikuł czasu

Guciów – prawdziwy wehikuł czasu

Czas czytania 3 minuty

Guciów to malownicza miejscowość położona na Roztoczu, w otulinie Parku Narodowego Roztoczańskiego. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody, historii i kultury ludowej.

W Guciowie znajduje się zabytkowy zespół dworski z XVIII wieku, który należał do rodziny Gucowskich. Obecnie jest to siedziba Centrum Kultury Ekologicznej, które organizuje warsztaty, wystawy i imprezy edukacyjne. Można tu zobaczyć m.in. tradycyjne chaty z gliny i drewna, stodołę z wystawą etnograficzną, kapliczkę i cmentarz rodzinny.

Jedną z największych atrakcji Guciowa jest Muzeum Przyrodnicze im. prof. Władysława Szafera, które mieści się w dawnej oficynie dworskiej. Muzeum prezentuje bogatą kolekcję okazów fauny i flory Roztocza, a także eksponaty związane z życiem i pracą wybitnego botanika, który urodził się w Guciowie. Można tu podziwiać m.in. motyle, ptaki, ssaki, rośliny i grzyby.

Guciów to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić m.in. Zwierzyniec, gdzie znajduje się siedziba Parku Narodowego Roztoczańskiego, rezerwat Czartowe Pole z unikalnymi formami skalnymi, czy Zamość - perłę renesansu wpisaną na listę UNESCO.

Ta malownicza miejscowość położona na Roztoczu, kryje również wiele atrakcji dla miłośników przyrody, historii i kultury. Oto co warto zobaczyć we wsi Guciów.

Skansen Zrębówka - to zabytkowy zespół drewnianych budynków z XVIII i XIX wieku, który prezentuje tradycyjny sposób życia i gospodarowania ludności roztoczańskiej. Można tu zobaczyć m.in. chałupę, stodołę, spichlerz, kuźnię, wiatrak i kapliczkę. Skansen jest czynny od kwietnia do października i organizuje różne imprezy kulturalne i edukacyjne.

ReklamaGuciów – prawdziwy wehikuł czasu 1
Rezerwat przyrody Guciów - to obszar chroniony o powierzchni 32 ha, który obejmuje fragment lasu bukowego z licznymi formami skalnymi. Można tu podziwiać piękne widoki na dolinę Wieprza i okoliczne wzgórza. Rezerwat jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok i posiada wyznaczone szlaki turystyczne.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego - to nowoczesna placówka, która oferuje różnorodne zajęcia i warsztaty dla dzieci i dorosłych związane z ochroną i poznawaniem przyrody Roztocza. Można tu m.in. obejrzeć wystawy, filmy, makietę parku, laboratorium i bibliotekę. Ośrodek jest otwarty od wtorku do niedzieli i znajduje się przy drodze do Zwierzyńca.

Zagroda Edukacyjna "Guciów" - to miejsce, gdzie można zapoznać się z hodowlą zwierząt gospodarskich typowych dla Roztocza, takich jak konie huculskie, owce wrzosówki, kozy polskie czy kury zielononóżki. Można tu również spróbować lokalnych produktów, takich jak ser kozi, miód czy chleb ze smalcem. Zagroda jest otwarta od maja do września i znajduje się przy skansenie Zrębówka.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News