artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław
  fot. wikipedia.org Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław

Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław

Czas czytania 3 minuty

Górecko Kościelne to niewielka wieś w województwie podkarpackim, położona nad rzeką San. Jest znana z pięknego kościoła św. Stanisława, który jest zabytkiem kultury i sztuki. Jeśli więc będziecie w podróży kamperem w tym regionie Polski, koniecznie zajedźcie do tej niewielkiej miejscowości.

Górecko Kościelne to wieś z bogatą historią i kulturą. Jeśli będziecie podróżowali kamperem w tym regionie Polski, warto tu się zatrzymać, chociażby dla niezwykłego kościoła św. Stanisława.

Kościół ten został zbudowany w XVII wieku w stylu barokowym i ozdobiony malowidłami i rzeźbami. Wewnątrz znajdują się cenne zabytki, takie jak ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, chrzcielnica z XVIII wieku i organy z XIX wieku.

Warto wiedzieć, że świątynia jest miejscem pielgrzymek i modlitw wiernych, a także atrakcją turystyczną dla zwiedzających. Dodatkowo wokół budynku roztacza się malowniczy krajobraz, który zachęca do spacerów i odpoczynku.

Kościół jest najstarszym zabytkiem wsi. Został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim, a później przebudowany w stylu barokowym. Wewnątrz kościoła można podziwiać piękne ołtarze, obrazy i rzeźby, a także organy z XVIII wieku. Kościół otoczony jest murem z basztami i bramą, która stanowiła dawniej część systemu obronnego.

W 1968 r. kardynał Karol Wojtyła ofiarował parafii relikwie św. Stanisława, które przechowywane są w tej świątyni.

Drugą atrakcją jest rezerwat przyrody "Górecko Kościelne", który obejmuje fragment Puszczy Białowieskiej z bogatą florą i fauną. Można tu spotkać wiele gatunków ptaków, ssaków i owadów, a także roślin chronionych i rzadkich. Rezerwat jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok, a na jego terenie znajdują się ścieżki dydaktyczne i punkty widokowe.

ReklamaGórecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław 1
Kolejną atrakcją jest muzeum etnograficzne "Chata Podlaska", które prezentuje kulturę i tradycje ludności zamieszkującej dawniej te tereny. W muzeum można zobaczyć wystawę przedmiotów codziennego użytku, strojów ludowych, narzędzi rolniczych i rzemieślniczych, a także rekonstrukcję typowej chaty podlaskiej z początku XX wieku. Placówka organizuje również warsztaty i pokazy związane z dawnym rzemiosłem i obrzędami ludowymi.

Oprócz tych trzech głównych atrakcji, w Górecku Kościelnym można również zwiedzić cmentarz wojenny z I wojny światowej, pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej, a także skorzystać z oferty gastronomicznej i noclegowej miejscowych gospodarzy.

Górecko Kościelne to idealne miejsce dla osób szukających spokoju, kontaktu z naturą i poznania historii i kultury Podlasia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News