artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław
  fot. wikipedia.org Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław

Górecko Kościelne – tu ukazał się św. Stanisław

Górecko Kościelne z kościołem św. Stanisława, kapliczkami i aleją dębów to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc na Roztoczu. Modrzewiowy kościół od lat przyciąga pielgrzymów, którzy przybywają do miejsca objawienia św. Stanisława Biskupa. Co roku na początku sierpnia odbywa się tutaj Festiwal Pieśni Maryjnej organizowany przez charyzmatycznego księdza proboszcza Tadeusza Sochana.

Dzieje parafii Górecko Kościelne sięgają XVII wieku i wiążą się z kultem św. Stanisława biskupa i męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół.

Powstała kapliczka, gdzie cuda się działy

Na wieść o nadzwyczajnych łaskach, jakich lud doznawał w miejscu objawienia, ordynat Marcin Zamojski polecił wystawić kaplicę na cześć św. Stanisława. Utworzył także i wyposażył parafię, nad którą opiekę duszpasterską powierzył franciszkanom konwentualnym, sprowadzonym z Zamościa w 1668 r.

Pięknie usytuowana wśród starych drzew świątynia urzeka swym pięknem i prostotą. Zbudowana z drzewa modrzewiowego, oszalowana deskami, posiada trzy nawy. Główna, prostokątna wspiera się na ośmiu słupach drewnianych, jest nieco wyższa od bocznych naw. Efektownie wyglądają kolebkowe sklepienia z desek. Pomiędzy prezbiterium a nawą główną umocowana jest belka z barokowym krzyżem z pół. XVIII w.

Warto zajrzeć do wnętrza

Wnętrze, które wykonali w latach 1769-79 Jan i Jakub Mancherowie, jest bardzo bogate. Zdobią je trzy barokowe ołtarze, rokokowa chrzcielnica; zachował się jeden stary konfesjonał z obrazem Dobrego Pasterza. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona Kościoła św. Stanisława w bogatej profilowanej ramie umieszczony pomiędzy kolumnami. Ponadto: obraz Matki Boskiej Anielskiej oraz rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i Pana Jezusa Ubiczowanego.

W bocznym ołtarzu po lewej stronie umieszczono obrazy: św. Antoniego (XVIII w.), św. Rodziny, św. Mikołaja, zaś w ołtarzu po prawej stronie wiszą obrazy św. Franciszka, św. Barbary i Matki Boskiej Szkaplerznej.

Drewniana ambonę zdobią rzeźby czterech Ewangelistów wykonane w drewnie. Na chórze znajdują się 12-głosowe organy skonstruowane w 1906 r. przez Sliwińskiego ze Lwowa. W wyposażeniu kościoła jest szereg innych zabytkowych przedmiotów, większość z nich pochodzi z XVIII w., m.in. feretron z płaskorzeźbą Matki Bożej, dwie rzeźby Chrystusa Frasobliwego z I pół. XIX w., fotel i dwa barokowe taborety, barokowe kielichy mszalne, relikwiarz w kształcie monstrancji, stare druki z XVII i XVIII w. oraz spisaną na deskach historię objawienia się św. Stanisława.

Cenna jest kolekcja ornatów z czasów franciszkańskich oraz obrazy malowane na płótnie: fundatora świątyni Jana Jakuba Zamoyskiego z XVIII w. i papieża Klemensa XIV z 1769 r.

Ciekawe otoczenie świątyni

Również ciekawe jest otoczenie świątyni. W rogach okalającego cmentarz przykościelnego muru znajdują się cztery murowane kapliczki z XVIII w., dwie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (1856 r.) i figura św. Jana Nepomucena. Naprzeciw głównego wejścia do kościoła znajduje się dzwonnica wzniesiona w 1787 r.; składa się z dwóch kondygnacji, w obu powtarza się motyw arkad. W górnej kondygnacji umieszczono trzy dzwony wykonane w 1906 r. we Lwowie.

Do dziś ok. 200 m od kościoła stoją dwie kapliczki, których powstanie jest związane z objawieniem się św. Stanisława, jakie miało miejsce siódmego października 1648 r. za panowania króla Jana Kazimierza. Godnym uwagi jest drzewostan wokół kościoła a także dęby liczące ponad 500 lat, co każe przypuszczać, że kult świętego Stanisława sięga tu XV a nawet XIV wieku.

W 1968 r. kard. Karol Wojtyła ofiarował parafii relikwie św. Stanisława.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy