artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki
  fot. Wikipedia Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki

Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki

Czas czytania 4 minuty

Podróżując kamperem po południu Polski, warto skierować się do Góry Żar. Zwłaszcza jeśli uwielbiacie aktywny wypoczynek na łonie przyrody – tu naprawdę wspaniale odpoczniecie, podziwiając to niezwykłe miejsce w naszym kraju.

Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m. Znajduje się w Beskidzie Małym, górując nad stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Góra Żar jest bardzo nietypowym miejscem. Dodajmy, że jej sztucznie spłaszczonym wierzchołku stworzono zbiornik wodny. Jest on częścią kompleksu elektrowni wodnej. Akwen ma długość 650 i szerokość 250 metrów, a jego maksymalna głębokość wynosi 28 m. To sztuczne jezioro pełni przede wszystkim funkcję zbiornika górnego, natomiast dolnym jest Jezioro Międzybrodzkie.

Na wzniesienie możemy dotrzeć koleją linowo-terenową, która może przewieźć nawet 1200 osób w ciągu godziny. Jeśli lubicie jeździć na rowerach, kolejką można również przewozić tego typu pojazdy. Na szycie znajduje się również park linowy, który znajdziecie w sąsiedztwie dolnej stacji kolejki. Funkcjonuje tu również kilka punktów gastronomicznych, więc jeśli zgłodniejecie nie będzie z tym problemu.

Ze szczytu Góry Żar możecie podziwiać rozległą panoramę Beskidu Małego, a także jezior znajdujących się w przełomie rzeki Soły.

Góra Żar to również mekka wielbicieli lotnictwa szybowcowego. Przy podnóżu tego szczytu już w 1935 roku stworzono lotnisko szybowcowe. Także współcześnie to miejsce wykorzystywane jest przez miłośników lotów, działa tu szkoła szybowcowa. Żar lubią również paralotniarze.

ReklamaGóra Żar – miejsce aktywnej turystyki 1
Ten szczyt lubią również wielbiciele długich, pieszych spacerów. Wiedzie tędy niezwykle popularny, oznaczony na czerwono, szlak zwany Małym Szlakiem Beskidzkim. Idąc tą trasą możemy dostać się na górę Żar z miejscowości Żarnówka Mała, która znajduje się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Droga zajmie nam około trzech godzin, a część szlaku prowadzi urokliwym pasmem górskim wprost na przełęcz Kocierską położoną na wysokości 718 m.

Szczyt Góry Żat to również początek trzech tras przeznaczonych dla średniozaawansowanych miłośników górskiego kolarstwa.

Jeśli nie zabraliście swojego sprzętu do jazdy, nie ma z tym problemu, ponieważ na górze funkcjonuje wypożyczalnia, gdzie wynajmiemy rowery, hulajnogi, monsterrollery czy rowery do driftowania. Warto wiedzieć, że zjazd asfaltową trasą w dół dostarczy nam naprawdę niezapomnianych wrażeń.

Góra Żar to również świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Na narciarzy i snowboardzistów czeka średnio trudna trasa o długości 1600 m. Dodatkowo jest ona również sztucznie naśnieżana. Obok górnej stacji kolejki znajduje się również wyciąg orczykowy. Natomiast przy stacji dolnej funkcjonuje stok narciarski dla najmłodszych, gdzie można także skorzystać z wyciągu taśmowego. Na Górze Żar możemy również wypożyczyć sprzęt narciarski. Funkcjonuje tu również szkoła narciarska i snowboardowa.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News