artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki
  fot. Wikipedia Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki

Góra Żar – miejsce aktywnej turystyki

Góra Żar to popularny wśród turystów szczyt o wysokości 761 m n.p.m. Znajduje się w Beskidzie Małym, górując nad stromymi, lesistymi zboczami nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Co ciekawe, na sztucznie spłaszczonym wierzchołku góry znajduje się zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej, oddanej do użytku w roku 1979. Zbiornik o długości 650 i szerokości 250 oraz maksymalnej głębokości 28 m, mieści 2 310 000 m sześciennych wody.

Zbiornik na Żarze, stanowiący część kompleksu elektrowni, pełni funkcję zbiornika górnego, podczas gdy dolnym jest Jezioro Międzybrodzkie. 

Na Górę dostać się można oddaną do użytku w 2004 r. koleją linowo-terenową. Kolej jest szybka i pojemna – przewozi 1200 osób na godzinę. Na jej pokład zabrać można również rower. Z tego udogodnienia korzystają często kolarze górscy. Do tutejszych atrakcji należy park linowy w sąsiedztwie dolnej stacji kolejki. Jest tu także kilka punktów gastronomicznych.

Góra Żar to wyjątkowe miejsce, z którego podziwiać można panoramę Beskidu Małego oraz jezior w przełomie rzeki Soły. U podnóża góry w 1935 roku powstało lotnisko szybowcowe, gdzie także współcześnie działa szkoła szybowcowa. Żar przyciąga też amatorów paralotniarstwa.

Góra jest także miejscem odwiedzanym przez turystów „plecakowych”. Przechodzi tędy czerwono oznakowany szlak zwany Małym Szlakiem Beskidzkim. Nim możemy dotrzeć na górę Żar z miejscowości Żarnówka Mała, położonej nad Jeziorem Międzybrodzkim. Wyjście zajmuje niespełna 2 g. Trzygodzinna wędrówka dalszą częścią szlaku zaprowadzi nas ładnym pasmem górskim na przełęcz Kocierską (718 m); po drodze szczyt Kocierz (879) z leśnym rezerwatem przyrody.

ReklamaSródtekstowy YT PC
To także popularne miejsce wśród paralotniarzy oraz rowerzystów górskich. Na szczycie góry swój początek mają 3 trasy przeznaczone dla średniozaawansowanych kolarzy górskich. To jednak nie wszystko. Na miejscu wypożyczyć można też hulajnogi tzw. monsterrollery oraz rowerki do tzw. driftowania. Zjazd pojazdami drogą asfaltową w dół dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Zimą narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji średnio trudną trasę zjazdową o długości 1600 m, która jest sztucznie zaśnieżana. Obok górnej stacji kolejki amatorzy sportów zimowych mogą skorzystać także z wyciągu orczykowego. Przy dolnej stacji znajduje się natomiast stok narciarski dla najmłodszych, z wyciągiem taśmowym. W ośrodku jest również do dyspozycji wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz szkoła narciarska i snowboardowa. Kolejka na Żar czynna jest także latem.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!