artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Góra Zamkowa w Cieszynie
  fot. Wikipedia Góra Zamkowa w Cieszynie

Góra Zamkowa w Cieszynie

W Cieszynie możemy zobaczyć najstarszy romański zabytek w Polsce. To kościół w kształcie rotundy w Cieszynie, który każdy zna z banknotu 20-złotowego. Góra Zamkowa w tym mieście to obowiązkowy kierunek podróży wszystkich miłośników historii.

W tym miejscu, w X wieku powstał  gród obronny, początkowo drewniany. W XI lub XII w. wybudowany został w tym miejscu kościół św. Mikołaja w kształcie rotundy. Obecnie jest jednym z najstarszych polskich zabytków architektury romańskiej.

Zbudowana z płaskich ciosów wapiennych świątynia pełniła funkcję kaplicy zamkowej, a od 1240 r. stała się też kościołem parafialnym Cieszyna. Kolista nawa budowli przykryta została kopułą z kamieni układanych koncentrycznie.

W 1839 r. obiekt przebudowano niezbyt fortunnie w stylu klasycystycznym, po której uzyskał on duże półkoliste okna. W latach 1947-1955 podczas konserwacji przywrócono kościołowi pierwotny charakter.

Kilkakrotnie odnawianą wieżę uznano za symbol Cieszyna i świadectwo jego piastowskiej przeszłości. Z udostępnionego do zwiedzania obiektu rozpościera się panorama miasta oraz Beskidów.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy