artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Gołdap – uzdrowisko na Mazurach
  fot. Wikipedia Gołdap – uzdrowisko na Mazurach

Gołdap – uzdrowisko na Mazurach

Gołdap to jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko i miasto o najczystszym w Polsce powietrzu. To prężnie rozwijający się ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i członek elitarnego stowarzyszenia miast Cittaslow. Tu nie tylko podreperujecie swoje zdrowie, ale również aktywnie odpoczniecie na łonie pięknej, mazurskiej przyrody.

W dzielnicy uzdrowiskowej tętnią życiem czwarte co do wielkości w Polsce Mazurskie Tężnie Solankowe. Do odpoczynku zachęca Zdrój - nowoczesna pijalnia wód z grotą solną i działającymi przez cały rok minitężniami.

W procesie leczenia wykorzystuje się tam wydobywane w Gołdapi wody lecznicze i mineralne. W Parku Zdrojowym znajdują się alejki spacerowe, ścieżki rowerowe oraz molo na jeziorze „podzielonym” granicą polsko-rosyjską. Cztery kilometry od centrum miasta znajduje się przejście graniczne, a do granicy z Litwą jest ich tylko czterdzieści.

Gołdap ma idealne warunki do rekreacji i wypoczynku przez cały rok. W pobliżu Gołdapi znajduje się 170 km malowniczych tras rowerowych, w tym szlak Green Velo. Zimą warto skorzystać z narciarskich tras biegowych.

Stacja narciarska na Pięknej Górze słynie z unikalnej kawiarni obrotowej zbudowanej na jej szczycie, kolejki linowo-krzesełkowej oraz dwóch kilometrów tras zjazdowych. W pobliskiej Rapie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy, a w Stańczykach monumentalne mosty arkadowe zwane „Akweduktami Północy”.

Warto odbyć wyprawę do enigmatycznej Puszczy Rominckiej, odwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lasie Kumiecie i wziąć udział w bezkrwawym safari. Amatorzy polowań z aparatem w ręku na pewno nie będą zawiedzeni.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Do najważniejszych zabytków Gołdapi należą:

  • konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dawny kościół ewangelicki z 1560 roku, odbudowany w latach 80. XX wieku po zniszczeniach wojennych, od 1992 kościół współkatedralny katolickiej diecezji ełckiej,
  • kościół św. Leona z 1894 roku, obecnie katolicki,
  • dwie wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku,
  • kamienice z XIX wieku,
  • pozostałości kwatery głównej Luftwaffe na zachodnim brzegu jeziora Gołdap.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!