artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Gołdap – uzdrowisko na Mazurach
  fot. Wikipedia Gołdap – uzdrowisko na Mazurach

Gołdap – uzdrowisko na Mazurach

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Mazurach, warto zajechać do Gołdapi. To niezwykłe, mazurskie miasteczko możemy odwiedzić zarówno latem, korzystając z niezwykłych walorów uzdrowiskowych Gołdapi, a także zimą – ponieważ w mieście można uprawiać sporty zimowe, w tym narciarstwo biegowe.

Gołdap to jedyne miasto-uzdrowisko na Mazurach, z jednym z najczystszych warunkach naturalnych (powietrze) w Polsce. Warto wiedzieć, że w tym mazurskim mieście nie tylko skorzystacie z zabiegów leczniczych, ale także można aktywnie odpocząć na łonie przyrody.

Gołdap posiada osobną dzielnicę uzdrowiskową. Tu znajdują się czwarte co do wielkości w Polsce tężnie solankowe. Warto tu odsiedzić także „Zdrój” - to nowoczesna pijalnia wód z grotą solną oraz działającymi przez cały rok minitężniami.

W Gołdapi znajdują się wody lecznicze i mineralne, które mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W Parku Zdrojowym znajdziemy natomiast alejki spacerowe, trasy rowerowe, także molo na jeziorze.

Jeśli chcecie również kamperem pojechać na Litwę, to Gołdap jest idealną bazą do takiego wypadu. Do granicy polsko-litewskiej jest tylko 40 kilometrów. Gołdap jest także świetnym miejscem do uprawiania aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. W pobliżu miasta znajdziemy aż 170 km przepięknie ulokowanych tras rowerowych, w tym szlak Green Velo. Natomiast zimą można też skorzystać z narciarskich tras biegowych.

W bezpośrednim pobliżu Gołdapi znajduje się również stacja narciarska Piękna Góra. Miejsce to jest znane z unikalnej kawiarni obrotowej na jej szczycie, kolejki linowo-krzesełkowej oraz dwóch tras zjazdowych o długości kilku kilometrów każda.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Zachęcamy również do wypraw w okolicy Gołdapi. Znajdziemy tu wiele wspaniałych zabytków i wszędzie, bez problemu dojedziemy naszym kamperem.

Warto odwiedzić pobliską miejscowość Rapa, gdzie znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodu von Fahrenheid w kształcie piramidy. W niedalekich Stańczykach warto zobaczyć monumentalne mosty arkadowe zwane „Akweduktami Północy”. Swoimi walorami i tajemniczością kusi również Puszcza Romincka, gdzie można zwiedzić bunkry z okresu II Wojny Światowej w Lasie Kumiecie oraz wziąć udział w unikalnym safari.

Do najważniejszych zabytków Gołdapi należą:

  • konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, dawny kościół ewangelicki z 1560 roku,
  • kościół św. Leona z 1894 roku, obecnie katolicki,
  • dwie wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku,
  • kamienice z XIX wieku,
  • pozostałości kwatery głównej Luftwaffe na zachodnim brzegu jeziora Gołdap.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News