artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian
Gdynia – okno Polski na świat
  fot. pixabay.com Gdynia – okno Polski na świat

Gdynia – okno Polski na świat

Gdynia powstało, aby otworzyć Polskę na świat. Budowa portu zapewniała dostęp do morza i transport drogą morską. Statki pełne towarów i ludzi pobudzały to miasto do intensywnego rozwoju.

Jakie atrakcje Gdynia oferuje dzisiaj turystom? Stuletnie miasto wciąż się rozwija. Warto wybrać się na wycieczkę do Gdyni na zwiedzanie i zobaczyć, czym świat przez 100 lat obdarzał małą wioskę rybacką.

Turystyczne atrakcje w Gdyni

Wśród obowiązkowych turystycznych atrakcji w Gdyni pierwsze miejsce zajmują słynne statki: żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży, zacumowane przy Skwerze Kościuszki. Tuż obok do zwiedzania zachęca Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz okręt – muzeum ORP Błyskawica. Nad portem natomiast wznosi się Kamienna Góra z bezpłatną kolejką i oszałamiającą panoramą z punktu widokowego. 

Turyści z dziećmi chętnie zaglądają do usytuowanego w porcie Morskiego Instytutu Rybackiego. Szczególnie warto w Gdyni zwiedzić Akwarium, które popularnie nazywa się Oceanarium. Pod nazwą Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie MIR powstało ono na początku lat 70. Wiele z okazów prezentowanych w ogromnych zbiornikach ze słoną lub słodką wodą, to dary od marynarzy polskiej floty handlowej. Złowione rzadkie gatunki ryb i innych zwierząt morskich przekazywali do Oceanarium także miejscowi rybacy oraz naukowcy ze swoich ekspedycji podwodnych.

Gdynia - zwiedzanie Oceanarium

Żywe eksponaty Oceanarium to wyjątkowe atrakcje turystyczne. Przez lata gromadzenia zbiorów powstała imponująca kolekcja z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Zobaczymy tu ciekawe gatunki ryb np. błazenka Nemo, rekiny epoletowe, marmurkowe, płaszczki z Amazonki, ślepczyka jaskiniowego i wiele innych. Są także od gdyńskich i helskich rybaków znaleziska z wód Zatoki Gdańskiej np. diabeł morski. Pływające w wielkich akwariach okazy hipnotyzują swoim wyglądem i zachowaniem. 

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Spacer ulicą Starowiejską

Po przebywaniu w salach Oceanarium pora zaczerpnąć łyk świeżego powietrza, którym cieszy się Gdynia. Zwiedzanie przeniesiemy teraz jednym susem ze Skweru Kościuszki w rejon Placu Konstytucji. Można pójść w tym kierunku Świętojańską i Starowiejską. Ulica Starowiejska to najstarsza część Gdyni. Wzdłuż niej skupiało się osadnictwo od XIII wieku. Samo centrum wsi znajdowało się w okolicach dzisiejszego Placu Kaszubskiego – rejon skrzyżowania Starowiejskiej i Mściwoja. Była tam karczma, poczta i szkoła. Pozostały z tego okresu pożółkłe zdjęcia i pocztówki. Czas zatarł ślady w dawnych zabudowaniach wiejskich. Obecnie Starowiejska to elegancka ulica w centrum dużego miasta.

Gdynia – atrakcje, koncerty, festiwale

Gdynia jest znana z trzech dużych festiwali: muzycznego Open’era na terenie lotniska wojskowego Babie Doły (Gdynia Kosakowo), Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z epicentrum w Teatrze Muzycznym (niedaleko Skweru Kościuszki) i morskiego zlotu żaglowców Baltic Sail, który angażuje trzy porty w Trójmieście. Warto zaliczyć wszystkie imprezy.

Na początku lata Open’er przyciąga gwiazdy największego formatu z całego świata muzycznego. FPFF odbywa się we wrześniu, a najbliższy będzie już 46. festiwalem filmów w Gdyni.

Atrakcje turystyczne Gdyni dały nam możliwość podróżowania w egzotyczne rejony świata. Przenosiliśmy się też w czasie do wsi Gdynia. Zwiedzanie warto kontynuować i odwiedzić np. Muzeum Emigracji i inne atrakcje Gdyni.

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!