artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Fabryka Robotów w Mosznej
  fot. Fabryka Robotów/facebook Fabryka Robotów w Mosznej

Fabryka Robotów w Mosznej

Jeżeli jesteście fanami filmów i literatury sci-fi, i uwielbiacie roboty, to koniecznie musicie to miejsce w Polsce odwiedzić. To prawdopodobnie jedyne takie muzeum w kraju, a może i na świecie?

Namiastka Hollywood w Mosznej

Fabryka robotów w Mosznej mieści się przy ulicy Zamkowej. Można powiedzieć, że sąsiaduje z zamkiem Moszna, bo te dwie atrakcje turystyczne Opolszczyzny dzieli niespełna jeden kilometr. W obiekcie o powierzchni 250 mkw. znajduje się kilkaset robotów. Wszystkie z nich stanowią wierną kopię filmowych bohaterów. Roboty wykonano ręcznie, z ogromną pasją do filmów science fiction. Wśród atrakcji turystycznych Opolszczyzny, to miejsce zasługuje na szczególną uwagę. Góra Św. Anny i zamek w Mosznej są przesiąknięte historią. Fabryka robotów przeniesie Was z kolei prosto na plan filmowy w Hollywood.

Fabryka robotów w Mosznej skrywa roboty o wysokości 3,5 metra!

Autorem tych wyjątkowych dzieł i właścicielem muzeum jest Sebastian Kucharczyk. Kreatywny mieszkaniec Opolszczyzny zawodowo zajmował się budowlanką, jednak po pewnym czasie zamienił swoje hobby w pełnoprawną pracę artystyczną. Wszystkie ekspozycje wykonane zostały własnoręcznie w prywatnym warsztacie. Pierwszy robot, którego udało się odtworzyć waży aż 480 kg.

Właściciel pracował nad nim przez 10 miesięcy. Został dopracowany w najmniejszym szczególe i z dumą pełni rolę pierwowzoru. Nieustanny rozwój branży filmowej sprawia, że kolejne eksponaty znajdują się już na liście do realizacji. Sebastian w godzinach otwarcia muzeum często opowiada o swojej pasji i godzinach spędzonych w warsztacie. Od niedawna prowadzi także muzealnego vloga od kuchni.

Oryginalny Bumblebee, to tytułowy bohater filmu z 2018 roku. Wykonany był z żółtego Chevroleta Camaro.

Robota o tym samym imieniu od niedawna możecie podziwiać w muzeum. Na pierwszy rzut oka jest jego wierną kopią. Jednak jak się okazuje, z Chevroletem nie ma wiele wspólnego. Powstał z ponad 1000 części i podzespołów, które pochodzą łącznie z kilkunastu samochodów.

Bumblebee z Moszny to 630 kilogramów wagi i 3 metry wysokości.

Oprócz bohaterów „Gwiezdnych Wojen” i robotów, które przypominają Transformers’ów w muzeum znajdziecie też wiele innych eksponatów. Na uwagę zasługuje m.in. tytułowy bohater filmu z 2008 roku – Wall-E. Jego eksponat w muzeum wiernie odzwierciedla filmową gwiazdę, skradając serca nie tylko najmłodszych turystów. Dzięki temu, że się porusza i wydaje dźwięki, wzbudza niemały zachwyt wśród turystów.

Fabryka robotów Moszna to świetna atrakcja bez względu na wiek. Mury muzeum niechętnie opuszczają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Pomysłowy właściciel, chętnie dzieli się swoją pasją, wzbudzając wśród turystów podziw i szacunek. 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW