artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Diabelskie Mosty w Złotym Potoku
  fot. Wikipedia Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

Diabelskie Mosty w Złotym Potoku

Czas czytania 3 minuty

Jeśli lubicie podróżować kamperem po Polsce szlakiem legend ludowych i odkrywać, nowe, tajemnicze miejsca – powinniście również tu dotrzeć. To niesamowite i tajemnicze Diabelskie Mosty, które znajdziemy w okolicach Złotego Potoku.

Pewnie wszyscy znamy legendę o czarnoksiężniku Twardowskim. Wiąże się ona właśnie z tym miejscem w Polsce. To Diabelskie Mosty niedaleko Złotego Potoku na Śląsku.

Jednak nim przejdziemy do tej ciekawej legendy, warto dowiedzieć się czym w ogóle są te Diabelskie Mosty? To niesamowite formacje skalne dochodzące do wysokości nawet 15 metrów. Skały wręcz popękane są głębokimi szczelinami. Natomiast w górnej partii znajduje się tunel.

Diabelskie Mosty – niezwykła osobliwość przyrody, znajduje się w okolicach słynnego Złotego Potoku i doliny Wiercicy. To również teren rezerwatu krajobrazowego „Parkowe”.

Jak tu trafić? Nie będzie z tym większego problemu. Diabelskie Mosty są dość łatwo dostępne dla pieszych wędrowców - trafić tu można m.in. podróżując Szlakiem Orlich Gniazd.

Skały swoją nazwę wywodzą od słynnego polskiego pisarza - Zygmunta Krasińskiego. Według wielu podań lubił On długie spacery po okolicy. Podczas swego pobytu w Złotym Potoku natknął się właśnie na te niesamowite skały. Być może to właśnie natchnęło Krasińskiego do nadania temu miejscu właśnie takiej nazwy i pchnęły go do połączenia Diabelskich Mostów z legendarnym czarnoksiężnikiem Twardowskim.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
A sama legenda? Jak podaje większość śląskich serwisów internetowych miało to być tak.

„Legendy na temat Diabelskich Mostów mówią m.in. o tym, jak to diabeł chciał stąd obserwować przebywającego na księżycu Twardowskiego, ale wpadł do skalnej szczeliny. Do dziś zresztą w skałach dopatrzeć można się odbitego kształtu diabelskiej głowy. Inna z legend mówi o rycerzu, który miał tutaj zamek. Wszedł on w pakty z diabłami, które obiecały pomóc mu w zebraniu wielkiego majątku, pod warunkiem jednak, iż rycerz nigdy nie może przespać porannego piania koguta. Niestety, skłonność do całonocnych libacji przywiodła go do zguby. Diabły zniszczyły zamek, zamieniając rycerza w kamień”.

Czy warto dotrzeć do Diabelskich Mostów? Zdecydowanie tak. Ten cały kompleks skalny przedzielony licznymi szczelinami od dawna już jest lokalną atrakcją turystyczną. Co ciekawe, i co świadczy o tym, że ludzie lubili tu przebywać, szczyty skał łączył niegdyś wiszący most. Podobno powstał jako projekt pisarza Zygmunta Krasińskiego.

Diabelskie Mosty znajdują się w lesie przy drodze wojewódzkiej nr 793, na odcinku między Żarkami a Janowem, powyżej źródeł Wiercicy.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News