artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Diabelski kamień w Górach Świętokrzyskich
  fot. Wikipedia Diabelski kamień w Górach Świętokrzyskich

Diabelski kamień w Górach Świętokrzyskich

Czas czytania 3 minuty

Region Gór Świętokrzyskich pełen jest niesamowitych legend, tajemnic czy niespodzianek. Zabytki stworzone przez człowieka przeplatają się płynnie ze wspaniałymi wytworami przyrody. Jeśli więc podróżujecie kamperem po Polsce, warto zdecydować się na wyprawę w Góry Świętokrzyskie.

Podróż kamperem pozwala nam na zwiedzanie rozmaitych, ciekawych miejsc w Polsce. Nawet takich, do których nie docierają żadne wycieczki turystyczne czy środki komunikacji. Ważne, aby były drogi dojazdowe. Wówczas możemy zobaczyć naprawdę wspaniałe miejsca, do których mało kto dociera.

Region Gór Świętokrzyskich jest właśnie tego przykładem. Znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc czy artefaktów, które niestety są rzadko odwiedzane przez turystów. Dzięki czemu nadal te regiony zachowują swoją świeżość i dzikość, a My możemy poczuć się niemal jak odkrywcy nowych, niezbadanych miejsc na mapie Polski.

Jak już wspomnieliśmy, województwo świętokrzyskie to region pełen tajemnic, legend i niespodzianek. Dlatego nie powinno nas dziwić to, że znajduje się również legendarny „Diabelski Kamień”, z którym oczywiście związane jest lokalne podanie.

Według legendy, którą chętnie powtarzają mieszkańcy tego regionu i lokalni historycy, „Diabelski Kamień” swoją nazwę zawdzięcza właśnie demonowi. Legenda wiążę się również z klasztorem na Świętym Krzyżu. Jak można się domyśleć, ten sakralny obiekt nie podobał się demonowi, który postanowił go zniszczyć. Wybrał więc największą skałę, jaką znalazł, wzbił się w powietrze i ruszył w stronę klasztoru. Nie wiadomo czy to opatrzność boska czy niezdarność diabła spowodował, że demon nad klasztor nie doleciał, a potężny głaz zrzucił na szczyt góry Klonówki.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jeszcze inni mówią, że ta „bombowa, diabelska akcja” nie powiodła się z powodu koguta, który miał zapiać w pobliskich Mąchocicach. Jak wiadomo, przynajmniej w regionie świętokrzyskim, diabły kogutów się boją, ponieważ ich pianie oznacza koniec nocy i nastanie dnia.

Miejscowi, na potwierdzenie swoich słów wskazują, że do tej pory można znaleźć ślady czarcich pazurów na skale.

Diabelski Kamień to okazały fragment kwarcytowej grani leżący w Górach Świętokrzyskich. Znajdziemy go około 3 km na wschód od Masłowa Pierwszego.

W jego pobliżu natomiast przebiega szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News