artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Cerkiew w Jaworkach
  fot. wikipedia.org Cerkiew w Jaworkach

Cerkiew w Jaworkach

Cerkiew w Jaworkach, dawne świadectwo obecności Rusinów na tych ziemiach, to obecnie świątynia katolicka. Obiekt warto zwiedzić podczas podróży w okolicach Szczawnicy i Pienin. Zachwycimy się tu dobrze zachowanym ikonostasem.

Budynek sakralny to już niestety jedna z ostatnich pozostałości po Rusinach, wyznania grekokatolickiego. Zamieszkiwali Jaworki do 1947 roku. Historia tej cerkwi sięga XVII w. Początkowo w tym miejscu znajdowała się drewniana świątynia. Po jej pożarze, w 1798 r. zbudowano nową, murowaną cerkiew, którą można oglądać do tej pory.

Prawdziwe skarby zobaczymy w jej wnętrzu. Znajduje się tu odrestaurowany, kompletny ikonostas, który zachowuje układ właściwy dla ikonstasu karpackiego. Tworzą go rzędy ikon namiestnych, ikony świąteczne i Deesis, z dominującymi wizerunkami św. Mikołaja i Matki Boskiej. Wszystko zakończone jest sceną pasji.

W centrum ikonostasu znajdują się Carskie Wrota i Diakońskie Wrota, z których mogą skorzystać duchowni o odpowiednim stopniu. Warto zobaczyć ten niezwykły zbiór ikon, zachowanych w doskonałym stanie.

Osobom odwiedzającym to miejsce poleca się także zwiedzenie małego cmentarzyka łemkowskiego, leżącego nieopodal kościoła w Jaworkach.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy