artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Cerkiew w Jaworkach
  fot. wikipedia.org Cerkiew w Jaworkach

Cerkiew w Jaworkach

Niegdyś cerkiew obecnie to świątynia katolicka. Obiekt niezwykle atrakcyjny turystycznie dla osób zwiedzających okolice Szczawnicy i Pienin, nie tylko ze względu na styl budowy, ale także na dobrze zachowany ikonostas.

Budynek sakralny to już niestety jedna z ostatnich pozostałości po Rusinach, wyznania grekokatolickiego. Zamieszkiwali oni Jaworki do 1947 roku.

Dzieje tej cerkwi są jednak starsze i sięgają XVII w. Początkowo w tym miejscu znajdowała się drewniana świątynia. Po jej pożarze, w 1798 r. zbudowano nową, murowaną cerkiew, którą można oglądać do tej pory.

Budynek zawiera elementy klasycystyczne i późnobarokowe, a jej styl można określić, jako wiejski kościółek józefiński.

Prawdziwe skarby odkryjemy jednak dopiero w środku świątyni, które skrywa kolebkowe sklepienie na gurtach, które - podobnie jak i ściany - pokryte jest polichromią figuralną z lat 20. XX wieku.

Największym skarbem jest odrestaurowany, kompletny ikonostas, który zachowuje układ właściwy dla ikonstasu karpackiego. Tworzą go rzędy ikon namiestnych, ikony świąteczne i Deesis, z dominującymi wizerunkami św. Mikołaja i Matki Boskiej. Wszystko zakończone jest sceną pasji.

W centrum ikonostasu znajdują się Carskie Wrota i Diakońskie Wrota, z których mogą skorzystać duchowni o odpowiednim stopniu. Warto zobaczyć ten niezwykły zbiór ikon, zachowanych w doskonałym stanie.

Osobom odwiedzającym to miejsce poleca się także zwiedzenie małego cmentarzyka łemkowskiego, leżącego nieopodal kościoła w Jaworkach.

Cerkiew w Jaworkach jest czynnie wykorzystywana do mszy katolickich, które odbywają się w każdą niedzielę o godz. 9.00. Ponadto msze odprawiane są także w soboty, a godziny liturgii zmieniają się w zależności od miesiąca.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW