artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem
  fot. Wikipedia Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem jest jednym z najciekawszych zabytków Roztocza Wschodniego. Na uwagę zasługuje to, że dziś świątynia służy wiernym obu obrządków - greckiego i rzymskiego. Warto do niej zajrzeć, ponieważ zabytkowe wnętrze wręcz zachwyca.

Cerkiew zbudowana została w latach 1697-1700 i przebudowana w 1882. Świątynia ma konstrukcję zrębową, jest trójdzielna, wszystkie trzy części są trójkondygnacyjne, zbudowane na planach kwadratów. 

Wewnątrz zachowała się polichromia z XVII-XVIII w., szczególnie interesująca na ścianie tęczowej (oddzielającej nawę od prezbiterium), gdzie umieszczono przedstawienia: Chrystusa Pantokratora, dwunastu apostołów i Matki Bożej Orantki. Ikony Chrystusa Nauczyciela i Matki Boskiej Hodegetrii ze starego ikonostasu, znajdują się w ołtarzach bocznych. W 2001 r. w cerkwi zamontowano pełny ikonostas pochodzący z XVII-XVIII z ikonami, malowanymi na deskach.

Obok cerkwi stoi drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica z XVII w.

Po wojnie cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. W latach 1965-1984 były jednak odprawiane nieregularnie msze w rycie greckim, po 1984 regularnie.

Ze wzgórza, na którym znajduje się cerkiew, za drzewami tuż nad samym budynkiem rozpościera się wspaniały widok na polsko-ukraińskie przejście graniczne Hrebenne/Rawa Ruska.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!