artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem
  fot. Wikipedia Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Cerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem

Czas czytania 2 minuty

Podróżując kamperem po przepięknym regionie Roztocza, koniecznie zatrzymajcie się w miejscowości Hrebenna. Tam znajdziecie prawdziwą „perełkę” wśród zabytków tej części Polski. To cerkiew św. Mikołaja – w tym zabytkowym kościele zgodnie funkcjonują grekokatolicy i katolicy obrządku rzymskiego.

Budynek zabytkowej cerkwi wzniesiono w latach 1697-1700 i przebudowano w 1882. Świątynia ma konstrukcję zrębową, jest trójdzielna, wszystkie trzy części są trójkondygnacyjne, zbudowane na planach kwadratów. Obok budynku znajduje się drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica z XVII w.

Jeśli tu dotrzecie, koniecznie wejdźcie do jej wnętrza. Będziecie mogli zobaczyć zabytkową polichromię z XVII-XVIII w. W środku kościoła zwróćcie uwagę na ścianę tęczową, która oddziela nawę od prezbiterium. Właśnie tam umieszczono przedstawienia: Chrystusa Pantokratora, dwunastu apostołów i Matki Bożej Orantki. Ikony Chrystusa Nauczyciela i Matki Boskiej Hodegetrii ze starego ikonostasu, znajdują się w ołtarzach bocznych.

Warto wspomnieć, że w tej zabytkowej cerkwi zamontowano pełny ikonostas pochodzący z XVII-XVIII z ikonami malowanymi na deskach.

Ciekawa jest też najnowsza historia tego wspaniałego zabytku. Pokazuje, że chrześcijanie różnych wyznań mogą zgodnie ze sobą koegzystować, a nawet korzystać z tego samego kościoła do sprawowania swoich obrządków liturgicznych.

Przed 1945 rokiem świątynia służyła wyłącznie grekokatolikom. Po II wojnie światowej została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Jednak nadal regularnie korzystają z niej również wyznawcy obrządku greckiego.

ReklamaCerkiew Św. Mikołaja w Hrebennem 1
Warto przystanąć przed tym zabytkowym kościołem i popatrzeć na przepiękny widok przyrody. Z pewnością dojrzymy również przejście graniczne z Ukrainą w miejscowości Hrebenne/Rawa Ruska.

Czy ten niewielki, zabytkowy kościółek Hrebennej na Roztoczu warto zwiedzić? Zdecydowanie tak, jeżeli tylko będziecie w tym regionie koniecznie tu skierujcie swojego kampera. To jeden z niewielu już zabytków dawnych dziejów naszego kraju, gdy te regiony zamieszkiwali głównie Rusini. Pozostały po nich głównie niewielkie, drewniane i zabytkowe świątynie oraz cmentarze.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News