artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Bunkier Wisła – doświadczyć wojny
  fot. wikipedia.org Bunkier Wisła – doświadczyć wojny

Bunkier Wisła – doświadczyć wojny

Odwiedzając Toruń poznamy nie tylko historię i kulturę średniowiecznego miasta ale możemy również poczuć klimat ostatniego konfliktu wojennego. To zaś będzie możliwe za sprawą ocalałego bunkra przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej. Obecnie zamienionego w interaktywne muzeum.

Schron znajduje się w centrum miasta, za murami Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Bulwar Filadelfijski 10. Trzy metry pod ziemią znajdują się pomieszczenia przygotowane prawdopodobnie dla pracowników portu rzecznego na Wiśle, bądź gazowni.

Mógł pomieścić ok. 100 osób. Schron zbudowano z lanego betonu (ściany, część stropu) i prefabrykatów (strop nad prostymi odcinkami korytarza). Wyposażony był w grawitacyjny układ wentylacji z trzema nadciśnieniowymi zaworami jednokierunkowymi, energia elektryczna potrzebna do jego oświetlenia dostarczana była z zewnątrz.

Do zwiedzania przystosowano go wiosną 2015 roku. Pokazy interaktywne (symulacja nalotu bombowego) odbywają się co ok. 20 minut. Muzeum oferuje również grę miejską, której fabuła odbywa się w czasach II wojny światowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy