artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ACSI
Bielsk Podlaski tropami - „Znachora”
  fot. Wikipedia Bielsk Podlaski tropami - „Znachora”

Bielsk Podlaski tropami - „Znachora”

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Podlasiu w Polsce, niesamowitym regionie naszego kraju, koniecznie musicie przyjechać do Bielska Podlaskiego. To stary, historyczny, pełen zabytków ośrodek miejski, gdzie z pewnością spędzicie wspaniale czas. Jeśli zaś lubicie polski film „Znachor” z pewnością odnajdziecie tu miejsca, które widzieliście w tym obrazie.

Bielsk Podlaski jest najstarszym miastem na Podlasiu. Pewne jest, że ten zlokalizowany wśród mokradeł i torfowisk ośrodek miejski funkcjonował tu już w XI wieku. Obecnie to miasto zachwyca swoimi zabytkami, wspaniałym położeniem geograficznym oraz stanowi ostoję religii i kultury prawosławia w Polsce.

W mieście macie okazję obejrzenia wielu wspaniałych zabytków, wśród których wyróżnia się zdecydowanie kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. To prawdziwa perła architektoniczna budowli sakralnych w Polsce, świątynia jest bowiem wzorowana na kościele świętego Filipa w Paryżu. Budowla została wzniesiona w XVIII wieku. Pomimo upływu czasu kościół zachował swój neoklasycystyczny charakter.

Warto również obejrzeć Ratusz Miejski w Bielsku Podlaskim, który wybudowano z inicjatywy przedstawicielki znanego, polskiego rodu – Izabeli Branickiej. To unikatowy obiekt architektoniczny w skali całego kraju. Budynek Ratusza Miejskiego w Bielsku Podlaskim wzniesiono w stylu barokowym. To murowany obiekt, wybudowany na planie prostokąta. Zabytkowy gmach posiada dwie kondygnacje.

ReklamaBielsk Podlaski tropami - „Znachora” 1
Koniecznie trzeba również obejrzeć okazałą, mieniącą się błękitnym kolorem cerkiew świętego Michała Archanioła. Warto wiedzieć, że taki kolor świątyni wymyślił Jerzy Nowosielski, jeden z najważniejszych polskich malarzy XX wieku. Nowosielski to nie tylko wybitny twórca sztuki nowoczesnej, ale również pisarz ikon, filozof i teolog prawosławia.

Dodatkowo przy cerkwi funkcjonuje Policealne Studium Ikonograficzne. To jedyna tego typu szkoła w Polsce.

Bielsk Podlaski może być również ciekawą atrakcją dla wszystkich miłośników prozy Tadeusza Dołęga-Mostowicza, który stworzył wspaniałą powieść „Znachor”. W 1981 roku Jerzy Hoffman zekranizował książkę, a większość scen do filmu realizowano właśnie w Bielsku Podlaskim. Jeśli uwielbiacie ten film i podobał się Wam klimat takiego niewielkiego, przedwojennego miasteczka na wschodzie Polski, to musicie koniecznie Bielsk odwiedzić. Co ciekawe na rynku miasta nadal znajduje się ten sam sklepik, w którym pracowała bohaterka filmu – córka słynnego „Znachora”, grana przez Annę Dymną.

W jego wnętrzu nadal wiszą zdjęcia, które prezentują ujęcia z tego wielkiego filmu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News